< Wróć

Dotacje na PFRON w 2014 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2014 r. upłynie pod znakiem bardzo poważnych zmian dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i otrzymujących z tego tytułu dofinansowania do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sprawa wzbudza mnóstwo kontrowersji, ponieważ nie dla wszystkich wspomniane modyfikacje będą korzystne – kiedy dokładnie zaczną obowiązywać, tego nie wiadomo, mówi się o terminach od marca bądź od maja.

Stała kwota dopłat

Zgodnie z założeniami ustawy okołobudżetowej wysokość dopłat z pfron nie będzie już uzależniona od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Póki co, owa zależność istnieje i kształtuje się na takim oto poziomie: 180% kwoty najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 100% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych z lekkim stopniem niepełnosprawności. W roku bieżącym zacznie obowiązywać stała kwota dopłat – będzie jednakowa i dla firm funkcjonujących na otwartym rynku pracy, jak i tych posiadających status zakładów pracy chronionej.

Stracą zakłady pracy chronionej

Najbardziej na nowelizacji przepisów stracą zakłady pracy chronionej. Obecnie na pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności przysługuje im dopłata w wysokości 2700 zł na osobę. Dla porównania na otwartym rynku pracy jest to 1890 zł. Kiedy zaś zmiany wejdą w życie, w obu tych przypadkach będzie to 1920 zł. Na pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zakład pracy chronionej dostaje 1500 zł, a firma na otwartym ryku pracy 1050 zł – niedługo dopłata ma wynosić 960 zł. Na pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności zakład pracy chronionej otrzymuje 600 zł, a firma na otwartym rynku pracy 420 zł – kwoty te będą zrównane do poziomu 480 zł. Organizacje zrzeszające pracodawców osób niepełnosprawnych sprzeciwiają się obniżeniu dopłat dla zakładów pracy chronionej – twierdzą, że sytuacja ludzi niepełnosprawnych na rynku pracy pogorszy się, a i tak poziom ich zatrudnienia z roku na rok spada.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x