< Wróć

Pilotaż reformy Urzędów Pracy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamierza usprawnić działanie Powiatowych Urzędów Pracy w całej Polsce. Obecnie na jednego doradcę w urzędzie przypada kilkaset osób bezrobotnych i fizycznie nie jest on w stanie pomóc w aktywizacji zawodowej wszystkim tym osobom. Sejm pracuje obecnie nad odciążeniem publicznych służb zatrudnienia, które mogłoby się przełożyć na zmniejszenie poziomu bezrobocia.

W planach jest przekazanie obsługi osób długotrwale bezrobotnych, poszukujących od wielu miesięcy pracy, do prywatnych agencji zatrudnienia. To one miałyby zastosować narzędzia aktywizacji bezrobotnych, aby finalnie znaleźć zatrudnienie dla takich osób.

Trwa pilotażowy program dotyczący Urzędów Pracy w Polsce, który ma wskazać, czy takie działania przynoszą spodziewane efekty. Eksperci szacują, że koszt aktywizacji jednej osoby przez agencję zatrudnienia to 10 tys. zł.

Urzędy Pracy docelowo mają współpracować z prywatnymi agencjami zatrudnienia, w celu redukowania istniejącej stopy bezrobocia. Nie mają stanowić dla siebie realnej konkurencji. Agencje miałyby zająć się trwale bezrobotnymi, czyli osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym lub takimi, które z własnego wyboru nie chcą podejmować pracy lub uchylają się od podejmowania pracy legalnej. W grupie tej miałoby się znaleźć około 10% wszystkich bezrobotnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x