< Wróć

Umowa o dzieło w kpir

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną. Obecnie to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia. Pracodawcy chętnie z tej opcji korzystają, ponieważ nie wiąże się ona z koniecznością ponoszenia tak dużych nakładów finansowych jak ma to miejsce przy umowach o pracę, nie jest ona poza tym tak wiążąca jak zatrudnienie w tradycyjnej postaci. Dla dziełobiorców pracodawca nie musi prowadzić kart przychodów, ale umowa o dzieło wymaga zaksięgowania.

Księgować kwotę brutto czy netto?

Dla wielu pracodawców kwestie związane z księgowaniem umów o dzieło są dosyć problematyczne, aczkolwiek warto mieć w tym momencie na względzie interpretacje wydawane przez różne urzędy skarbowe w kraju. Umowa o dzieło jest umową odpłatną, co oznacza, że z tytułu jej wykonania dziełobiorca otrzymuje wynagrodzenie. W księdze przychodów i rozchodów trzeba je zaksięgować w kolumnie 12 (jeśli dziełobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej) bądź 13 (gdy dziełobiorca jest podmiotem gospodarczym). Wynagrodzenie powinno zostać uwzględnione w kpir w kwocie brutto, przy czym pod uwagę nie jest brane to czy wynagrodzenie wypłacone wykonawcy dzieła zostało pomniejszone o obciążające go składniki, czy też nie.

Jaka data księgowania?

Nie bez znaczenia jest tutaj to czy wykonawca dzieła jest osobą prowadzącą własną działalność gospodarczą. Jeżeli nie, wynagrodzenie jakie otrzymał musi zostać zaksięgowane w kwocie brutto. Jeśli zaś dzieło zostało zrealizowane prze osobę posiadającą firmę, zaksięgować należy całą kwotę, która figuruje na fakturze lub na rachunku do umowy o dzieło – obowiązek wystawienia rachunku bądź faktury spoczywa na dziełobiorcy. Co się zaś tyczy daty z jaką należy księgować umowy o dzieło, sprawa przedstawia się następująco – w przypadku dziełobiorcy prowadzącego działalność gospodarczą data księgowania jest równoznaczna z data wystawienia faktury albo rachunku, zaś w odniesieniu do dziełobiorców nie prowadzących działalności za datę księgowania uznaje się dzień wypłacenia wynagrodzenia lub postawienia im do dyspozycji tegoż wynagrodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x