< Wróć

Mandat za brak paragonu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową lub usługową, sprzedając towary i usługi na rzecz osób fizycznych, muszą w wielu przypadkach dokumentować je paragonem z kasy rejestrującej. Jeśli tego nie robią narażają się na mandat w wysokości od 168 do nawet 3 360 zł. Obecnie trwa akcja „Weź paragon”, dlatego handlowcy powinni liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli skarbowych.

Na celowniku fiskusa obecnie pozostają przedsiębiorcy działający w obrębie miejscowości turystycznych w górach, gdzie w czasie ferii zimowych jest najwięcej turystów. Akcja „Weź paragon” trwa do 2 marca 2014 roku. Ministerstwo Finansów informuje, że paragon musi być wydany przez sprzedającego przy każdej transakcji bez wyjątku, o ile firma objęta jest obowiązkiem rejestrowania zdarzeń gospodarczych przy użyciu kasy fiskalnej.

Jeśli dojdzie do niezapowiedzianej kontroli, a sprzedawca lub jego pracownik, nie wyda paragonu kupującemu, wówczas fiskus nałoży na taką firmę karę grzywny. Na dodatkową karę finansową narażają się ekspedienci i sprzedawcy, którzy nie wydają paragonu.

Pamiętajmy, że dokonywanie sprzedaży z pominięciem jej rejestracji na kasie fiskalnej, dokonana przez podatnika, który jest zobowiązany do jej stosowania, stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek. Za przestępstwo skarbowe grozi kara od 56 zł do 22 400 zł, niemniej jednak taka surowa odpowiedzialność stosowana jest tylko w szczególnych sytuacjach, np. wtedy, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej lub nagminnie nie wydaje paragonu. Jeśli dochodzi do pominięcia kasy fiskalnej przy sprzedaży w pojedynczych przypadkach, fiskus karze odpowiedzialne za to osoby jak za wykroczenie skarbowe, o niższym pułapie finansowym kary.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2decimal

trackback
4 miesięcy temu

2identical


13
0
Would love your thoughts, please comment.x