< Wróć

Opłaty produktowe w 2014

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podstawowym założeniem jakie przyświecało ustawodawcy przy wprowadzaniu opłat produktowych było nakłonienie przedsiębiorców do poszukiwania takich opakowań służących do udostępniania na rynku poszczególnych produktów, które po pierwsze – będą przyjazne dla naturalnego środowiska, a po drugie – okażą się korzystne z finansowego punktu widzenia dla samych zainteresowanych.

Nowe stawki

Stawki opłat produktowych są podawane do wiadomości w ramach obwieszczenia resortu środowiska. W bieżącym roku – w porównaniu z 2013 r. – są one wyższe. Kształtują się na następującym poziomie: 3,14 zł za 1 kg dla opony nowej i używanej regenerowanej (bieżnikowanej); 12,55 zł za 1 kg dla opony używanej nieregenerowanej (niebieżnikowanej); 3,14 zł za 1 kg dla olejów smarowych (z wyjątkiem: olejów smarowych do przeprowadzania przemian chemicznych innych niż proces specyficzny, olejów białych, parafiny ciekłej, mieszanek olejowych do obróbki metali, olejów zapobiegających przyleganiu do form, olejów antykorozyjnych, olejów smarowych pozostałych oraz pozostałych olejów i olejów odpadowych); za 1 kg dla opakowań z tworzyw sztucznych, aluminium, stali (w tym z blachy stalowej), 4,69 zł papieru i tektury, szkła gospodarczego (oprócz ampułek) oraz drewna.

Kto płaci?

Kto musi uiszczać opłaty produktowe? Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, który swoje produkty wytwarzają w opakowaniach oraz tych nie będących wytwórcami produktu, którzy wykonanie danego produktu zlecili lub też swoje oznaczenie umieścili na produkcie/opakowaniu. Opłata jest odprowadzana za opakowania użytkowane w poprzednim roku – termin uregulowania należności z tego tytułu upływa 31 marca. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, iż z dniem 1 stycznia 2014 r. w przepisach o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zaczęły obowiązywać pewne zmiany. Uniemożliwiają one m. in.  rozliczanie wprowadzanych opakowań wielomateriałowych czy deklarowanie ilości wprowadzanych opakowań (w 2014 r. liczyć się będą tylko rzeczywiste masy opakowań wprowadzonych w 2013 r.).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x