< Wróć

Złóż PIT do piątku!

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Do 31 stycznia 2014 roku, czyli do przyszłego piątku jest ostateczny czas na złożenie rozliczenia podatkowego na druku PIT-16A. Na takim formularzu rozliczają się z fiskusem przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych za pomocą karty podatkowej. PIT-16A jest właściwie informacją o składkach zdrowotnych, a nie stricte rozliczeniem podatkowym.

Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca odliczał składki zdrowotne od podatku płaconego w ramach karty podatkowej, czy też nie dokonywał takiego odliczenia. Bez względu na to będzie zmuszony do złożenia PIT-16A w terminie do 31 stycznia do właściwego względem miejsca zamieszkania lub siedziby działalności, Urzędu Skarbowego.

Karta podatkowa to zryczałtowana forma opłacania podatku dochodowego, niezależna względem wysokości osiągniętego w poprzednim roku podatkowym dochodu lub przychodu. Przedsiębiorca w przypadku wyboru takiej formy opodatkowania, nie płaci podatków od faktycznych zarobków, ale stałą, miesięczną kwotę podatku, wynikającą z wydanej przez naczelnika Urzędu Skarbowego decyzji wymiarowej.

W PIT-16A przedsiębiorca nie może korzystać z żadnych ulg i preferencji podatkowych, a kwotę podatku może co najwyżej pomniejszyć zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.