< Wróć

Jak uzasadnić opóźnienie w płatności podatku?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nie wywiązanie się w terminie z obowiązków wobec urzędu skarbowego pociąga za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Wiele  w tym momencie zależy od tego w jaki sposób zostanie zakwalifikowany dany czyn – czy w kategoriach wykroczenia skarbowego, czy przestępstwa. Podatnicy nierzadko mają problem z opłacaniem na czas podatków – czy w takiej sytuacji mogą uniknąć kary?

Na czym polega czynny żal?

Prawo dopuszcza sytuacje, kiedy w przypadku dopuszczenia się zaniedbań takich jak np. nie odprowadzenie w terminie podatku dochodowego, podatnik może uchylić się od poniesienia kary. Pomóc mu w tym mogą specjalne procedury określane mianem czynnego żalu wyrażonego wobec fiskusa. Na czym polega czynny żal? Otóż podatnik musi złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie o tym, iż popełnił czyn zabroniony. Trzeba to jednak zrobić zanim jeszcze urząd skarbowy zainteresuje się tematem – tak więc czas działa w tym przypadku na korzyść podatnika, bo im szybciej zajmie się on sprawą, tym lepiej dla niego. Złożenie czynnego żalu zwalnia winnego od poniesienia odpowiedzialności skarbowej – jak wiadomo, kary za popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego są bardzo wysokie.

Jak wyrazić skruchę wobec fiskusa?

Składając czynny żal, trzeba pamiętać o tym, że musi on: po pierwsze – mieć formę pisemną, po drugie – należy w nim dokładnie opisać okoliczności związane z popełnieniem czynu zabronionego, co oznacza m. in. ujawnienie danych osób współdziałających w jego popełnieniu. Interpretacje przepisów wyraźnie wskazują, iż podatnik nie jest zobligowany do tego, by podawać przyczyny popełnienia czynu zabronionego. Ponadto przy okazji składania zawiadomienia trzeba od razu uregulować zaległy podatek wraz z odsetkami oraz złożyć deklarację podatkową.

Czy złożenie czynnego żalu zawsze pomaga?  

Nie zawsze jednak złożenie czynnego żalu pomaga uniknąć kary. Nie będzie on skuteczny, gdy fiskus posiada już udokumentowane informacje o popełnieniu czynu zabronionego lub kiedy wszczęte zostało postępowanie w danej sprawie. Poza tym nie wszyscy mogą skorzystać z czynnego żalu. Prawo to nie przysługuje osobom, które: kierowały wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego; nakłaniały inną osobę do popełnienia czynu zabronionego w celu zrzucenia na nią całej odpowiedzialności; w celu popełnienia czynu zabronionego zorganizowały grupę; wykorzystały uzależnienie innej osoby od siebie i zleciły jej wykonanie czynu zabronionego. Należy zaznaczyć, iż w przypadku, kiedy przestępstwa lub wykroczenia skarbowego dopuściła się grupa, złożenie czynnego żalu może okazać się skuteczne, ale tylko wtedy, gdy złożą go wszyscy członkowie grupy, wraz z osobą nią kierującą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x