< Wróć

Mama nie popracuje

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Generalnie, pracownice przebywające na urlopie rodzicielskim, w związku urodzeniem dziecka lub przyjęciem na wychowanie dziecka małoletniego, nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej, choć sprawując osobistą opiekę nad dzieckiem muszą zdecydować się na pracę w obniżonym wymiarze. Nie zawsze będzie ona jednak możliwa.

Korzystając z urlopu rodzicielskiego pracownik, zgodnie z Kodeksem pracy, ma możliwość złożenia wniosku o podjęcie pracy w tym samym czasie, ale w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu. Jeśli wniosek ten zostanie przyjęty, to urlop rodzicielski automatycznie udzielany jest na pozostałą część etatu. Innymi słowy, urlopu rodzicielskiego udziela się na tę część wymiaru etatu pracownika, która nie została zajęta przez pracę.

Jeśli pracownik pracowała pół etatu i na taki wymiar został mu udzielony urlop rodzicielski, to nie ma możliwości, aby w tym samym czasie pracował na pół etatu w firmie. Oznaczałoby to bowiem powrót pracownika do pracy w pełnym, obowiązującym pracownika wymiarze, a nie łączenie pracy z urlopem. Pracownik w takiej sytuacji może wnioskować jedynie o mniejszą część etatu na pracę, np. ¼, wówczas na pozostały wymiar udzielony zostanie mu urlop rodzicielski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x