< Wróć

Faktura vat w 2014 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Początek 2014 r. przyniósł wiele ważnych zmian dla wszystkich podatników uprawnionych do wystawiania faktur VAT. Ma to związek z tym, iż do tej pory postanowienia dotyczące wystawiania faktur funkcjonowały w ramach obwieszczenia resortu finansów. Teraz natomiast przeniesiono je do ustawy o VAT. Nie oznacza to jednak, iż wykluczona została możliwość wydawania rozporządzeń odnośnie wystawiania faktur.

Kilka istotnych zmian

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, na wystawienie faktury przedsiębiorca ma czas do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został wydany towar bądź wykonana usługa. Regulacje te odnoszą się również do faktur zaliczkowych, których celem jest udokumentowanie otrzymania części zapłaty. Należy jednak zaznaczyć, iż nie każdą transakcję można udokumentować fakturą zaliczkową. Od wspomnianego powyżej terminu ustawodawca przewidział kilka wyjątków, np. gdy w rachubę wchodzą usługi budowlane lub budowlano-montażowe, wówczas fakturę należy wystawić nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Spośród innych istotnych zmian warto wspomnieć też o tym, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie wystawiają już rachunków, a faktury.

Dane na fakturze

Odnośnie zaś tego, co musi zawierać faktura, to w katalogu elementów, które koniecznie muszą się znaleźć na takim dokumencie wprowadzono pewne modyfikacje. Każda faktura musi być opatrzona datą jej wystawienia oraz kolejnym numerem. Trzeba na niej też zamieścić dane obu stron transakcji oraz ich numery NIP. Nie może też zabraknąć nazwy towaru/usługi, informacji o ilości towaru/zakresie usług oraz daty otrzymania zapłaty bądź wykonania usługi/dostawy towaru. Ponadto na fakturze należy także zamieścić takie dane jak: cena jednostkowa netto towaru/usługi; wartość sprzedaży netto; suma wartości sprzedaży netto z uwzględnieniem sprzedaży objętej poszczególnymi stawkami podatkowymi oraz sprzedaży zwolnionej od podatku; stawka podatku; kwoty upustów lub obniżek cen – o ile kwoty te nie zostały uwzględnione w cenie jednostkowej netto.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x