< Wróć

Jak (nie) zwolnić pracownika?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W obliczu kryzysu gospodarczego niejednokrotnie pracodawcy, chcąc ratować swoją działalność gospodarczą, musieli redukować zatrudnienie. Zwolnienie pracowników nie jest łatwym procesem, zarówno dla samych zwalnianych, jak i zwalniających. Zwłaszcza, jeśli pracownik robi wszystko, aby zachować stanowisko, uciekając się przy tym do różnych sposobów. Jakich?

Pracodawca nie ma prawa zwolnić z pracy pracownicy w ciąży, czy też podwładnego przebywającego na zwolnieniu lekarskim, o ile firma nie jest likwidowana czy nie ogłasza bankructwa. Pracownicy często nadużywają swoich uprawnień wynikających z Kodeksu Pracy, aby uniemożliwić swoje zwolnienie. Kobiety szybko zachodzą w ciążę po uzyskaniu umowy o pracę, aby korzystać z płatnego zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Kobiety często korzystają ze zwolnienia od pracy, pomimo, że realnie nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania obowiązków zawodowych.

Nadużycia notuje się także wśród pracowników- mężczyzn, którzy potrafią całymi miesiącami przebywać na zwolnieniach lekarskich, podczas których nie mogą zostać zwolnieni. Pracownik który przewiduje, że może zostać zwolniony z pracy, idzie na zwolnienie lekarskie, przeciągając w czasie to co nieuniknione i szukając nowej posady.

Pracodawca nie może też w trybie zwykłym rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, będącym jednocześnie działaczem związkowym. Kiedy więc pojawiają się przesłanki mogące wskazywać na zwolnienie pracownika, może on szybko zdecydować się na dołączenie do związku zawodowego i zyskać szczególną ochronę prawną przed utratą pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x