< Wróć

ZUS obłowił się naszym kosztem

[Głosów: 0   Average: 0/5]

3 luty 2014 rok to dzień, który zdaniem opozycjonistów w polskim Sejmie był dniem grabieży milionów Polaków w Polsce. Otóż, właśnie wówczas 51,5% środków utrzymywanych przez przyszłych emerytów w Otwartych Funduszach Emerytalnych, trafiło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolennicy takiego rozwiązania mówią, że tylko takie radykalne działanie rządu uchroni system emerytalny w Polsce przed katastrofą. Przeciwnicy, najłagodniej rzecz ujmując mówią nacjonalizacji polskich emerytur. Kto ma rację?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wyniku przeniesienia aktywów z OFE, zyskał 135 mld zł, które zostanie przeznaczone na bieżące wypłaty emerytur. Dzięki takiemu działaniu dług publiczny Polski obniży się o około 8 punktów procentowych, do poziomu 47%. 19 mld zł z OFE trafiło również do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Obrońcy OFE jawnie wypowiadają się, że przejęcie aktywów funduszy jest nacjonalizacją, która wyłącznie chwilowo poprawi wskaźniki gospodarcze Polski. Pojawiają się też opinie, że nie jest to takie złe działanie, jako że OFE to prywatne instytucje, które tworzyły iluzję wysokich emerytur na przyszłość dla obywateli.

Celem reformy OFE jest ochrona interesów przyszłych emerytów, ale oni sami nie są przekonani o tym, że podjęte przez rząd działanie powiększy ich emerytury na przyszłość. Raczej na to nie ma co liczyć.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.