< Wróć

Ulga na dziecko w PIT

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ulga na wychowanie dzieci jest w Polsce jedną z najpopularniejszych preferencji podatkowych. Podatnicy, którym przysługuje prawo do jej skorzystania muszą pamiętać o tym, że wypełniając deklaracje podatkowe za 2013 r., trzeba mieć na względzie nowe zasady, w oparciu o które funkcjonuje obecnie ulga. Jak to natomiast wygląda od strony technicznej?

Dla kogo ulga?

Na początku należy zaznaczyć, iż ulga na dziecko nie przysługuje wszystkim podatnikom, ale tylko tym rozliczającym się na zasadach ogólnych – a więc składającym roczne zeznanie na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37. Do uwzględniania ulg służy druk PIT/O – rozliczający się wspólnie małżonkowie wypełniają jeden taki druk, jeśli natomiast robią to oddzielnie, każde z nich musi wypełnić odrębne formularze.

Jak wypełnić formularz PIT/O?

Ulgę na dziecko należy uwzględnić w dwóch częściach formularza PIT/O. Część C służy do wykazania wysokości wydatków podlegających odliczeniu – w tym celu wypełnia się rubryki nr 35 i 36 (podatnik rozliczający się sam wypełnia tylko rubrykę nr 35). Podatnicy rozliczający się wspólnie kwotę do odliczenia mogą podzielić na równe części lub ustalonych przez siebie dowolnych proporcjach.

Poniżej przykład:

ScreenShot001

 

Z kolei część E formularza PIT/O jest przeznaczona do wpisania danych dziecka/dzieci. Wymagane są tutaj takie informacje jak numer PESEL dziecka/dzieci i okres za jaki przysługuje ulga (zaznacza się albo cały rok, albo konkretne miesiące). Jeżeli dziecko nie ma jeszcze nadanego numeru PESEL, należy podać jego pierwsze imię i nazwisko dziecka oraz datę urodzenia.

Poniżej przykład:

ScreenShot002

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x