< Wróć

Uwaga na wyższe składki ZUS

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą, jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do 10 dnia każdego miesiąca. W dniu wczorajszym minął ten termin. Nieopłacenie np. składki zdrowotnej w terminie powoduje, że ZUS pozbawia przedsiębiorcę prawa do otrzymania świadczeń ubezpieczeniowych, np. zasiłku chorobowego. 10 stycznia był ostatnim dniem zapłaty składek ZUS, a dodatkowo, w miesiącu tym przedsiębiorcy zmuszeni są po raz pierwszy w ciągu bieżącego roku, płacić składki ZUS w wyższej kwocie.

W lutym każdego roku przedsiębiorcy powinni z uwagą wyliczyć wysokość swoich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, bowiem zmienia się podstawa wymiaru składek. Na ogół podstawa jest wyższa, dlatego też i składki opłacane są w wyższej wysokości niż ta, która obowiązywała przez ostatni rok.

Obecnie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 2247,60 zł, a składek na ubezpieczenie zdrowotne – 3004,48 zł. Składka emerytalna odprowadzona do 10 lutego 2014 roku przez przedsiębiorcę do ZUS powinna wynieść 438,73 zł, składka rentowa 179,81 zł, składka chorobowa 55,07 zł, składka wypadkowa 43,38 zł, składka na Fundusz Pracy 55,07 zł, zaś na ubezpieczenie zdrowotne – 270,40 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x