< Wróć

Firma po przejściu na „duży” ZUS

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Opłacanie składek ZUS to jeden z obowiązków osób prowadzących działalność gospodarzą. To spore obciążenie – zwłaszcza wówczas, kiedy firma funkcjonuje na niewielką skalę. Niektórym przedsiębiorcom przysługuje prawo do korzystania z preferencyjnego ZUS-u, a więc do składek w obniżonym wymiarze.

Dla kogo preferencyjny ZUS?

Niższe składki określane często mianem małego ZUS-u to przywilej osób otwierających działalność gospodarczą. Muszą jednak zostać przy tym spełnione pewne warunki. Składki w obniżonym wymiarze nie przysługują tym osobom, które: w okresie 5 lat poprzedzających rejestrację działalności posiadały firmę (nawet, jeśli jej działalność była zawieszona); zamierzają w ramach własnej działalności świadczyć usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy – o ile były u niego zatrudnione w roku zarejestrowania działalności lub w roku poprzednim i będą świadczyć na jego rzecz taką samą pracę jak w okresie zatrudnienia. Ponadto z opisywanego przywileju wykluczeni są także twórcy i artyści bez działalności, wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich oraz jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ile wynosi preferencyjny ZUS?

Wysokość preferencyjnych składek ZUS zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, które w 2014 r. kształtuje się na poziomie 1680 zł brutto. Podstawa wymiaru do naliczania składek wynosi obecnie 504 zł. Aktualnie mały zus wynosi 431,18 zł (łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe, które jest dobrowolne). Prawo do korzystania z niego przysługuje przez 24 pełne miesiące kalendarzowe – jeśli zatem ktoś założył działalność np. drugiego czy trzeciego dnia miesiąca, zyskuje dodatkowy miesiąc.

Przejście na pełny ZUS – formalności

Co zmienia się po upływie 24 miesięcy? Przede wszystkim oznacza to konieczność przejścia na duży ZUS. Na chwilę obecną jest to kwota rzędu 1042,46 zł miesięcznie. W tym przypadku wysokość składek jest uzależniona od wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Na 2014 r. jest to 3746 zł brutto. Podstawa wymiaru składek to 2247,60 zł. Aby przejść na duży ZUS, przedsiębiorca jest zobligowany do dopełnienia wielu formalności. Na początek trzeba wyrejestrować się z małego ZUS-u, wykorzystując do tego celu formularz ZUS ZWUA. Następnie należy zarejestrować się w dużym ZUS-ie – poprzez wypełnienie druku ZUS ZUA. Daty na powyższych formularzach muszą były jednakowe. Na złożenie tych dokumentów przedsiębiorca ma 7 dni licząc od początku miesiąca, w którym jest zobowiązany do płacenia pełnych składek ZUS. W niektórych sytuacjach wymagane jest też złożenie deklaracji ZUS DRA. Dzieje się tak, gdy podstawa wymiaru składek jest inna niż standardowa. Jeśli jest standardowa, wspomnianą deklarację składa się raz. Fakt posiadania zawieszonej działalności nie powoduje przesunięcia terminu, który zobowiązuje przedsiębiorcę do przejścia na pełny ZUS. Formalności trzeba załatwić w przeciągu 7 dni od dnia wznowienia działalności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 dni temu

3wallpapers


0
Would love your thoughts, please comment.x