< Wróć

250 mln zł na walkę z bezrobociem

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bezrobocie wśród osób młodych jest problemem dla całej Unii Europejskiej. W Hiszpanii ponad 50% osób młodych, do 25-26 roku życia pozostaje bez pracy, pomimo ukończenia wyższych uczelni. W Polsce statystyki są korzystniejsze, ale nadal młodzi ludzie nie mają silnej pozycji przy wchodzeniu na rynek pracy. To może się wkrótce zmienić, bowiem Polska ma otrzymać od Brukseli 250 mln euro na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Owe 250 mln euro ma pochodzić z nowej perspektywy budżetowej i rząd planuje wydać je na bony stażowe oraz migracyjne. Jeśli młody człowiek zdecyduje się wyjechać z rodzinnego miasta w poszukiwaniu pracy i rozpocznie ją w innej lokalizacji, w odległości minimum 80 km od swojego wcześniejszego miejsca pobytu, będzie mógł liczyć na bezzwrotne dofinansowanie w formie bonu migracyjnego na kwotę 7,5 tys. zł. Podobną wartość mają mieć bony stażowe czy zatrudnieniowe, ale będą one przekazywane firmie, która zdecyduje się przyjąć na staż młodego pracownika. Obie formy wsparcia finansowego mają być z założenia bezzwrotne.

Sceptycy wypowiadają się ostrożnie na temat pomysłów rządu w kwestii walki z bezrobociem wśród osób młodych. Sądzą oni, że bony dla młodych na rynku pracy mogą wiązać się z ryzykiem nadużyć. Stażyści mogą być traktowani jako tania siła robocza i sposób na uzyskanie 10 tys. zł wsparcia od rządu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x