< Wróć

Jakie są koszty pracodawcy za pracownika na urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy, która w trakcie trwania stosunku pracy urodziła dziecko. Kwestie takie jak staż pracy, wymiar czasu pracy czy rodzaj umowy o pracę nie mają tutaj znaczenia, ponieważ urlop ten należy się jednakowo wszystkim pracownicom. Jakie w związku z tym koszty ponosi pracodawca?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim przysługuje zasiłek macierzyński. Okres jego wypłacania jest uzależniony od tego, ile trwa urlop macierzyński – czas jego trwania jest bowiem zdeterminowany liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Jest to 20 tygodni przy jednym dziecku, 31 tygodni – przy trójce dzieci, 35 tygodni – przy czwórce dzieci i 37 tygodni przy piątce oraz większej liczbie dzieci. W okresie wypłacania zasiłku macierzyńskiego kobieta objęta jest obowiązkowymi ubezpieczeniami rentowym oraz emerytalnym. Nie podlega natomiast pod ubezpieczenia zdrowotne, chorobowe orz wypadkowe, aczkolwiek w czasie pobierania zasiłku przysługuje jej prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Składki finansuje Skarb Państwa

Składki na ubezpieczenia rentowe oraz emerytalne finansuje państwo – są wypłacane przez ZUS, tak więc pracodawca nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Należy jednak pamiętać, że nieobecność pracownicy spowodowana urlopem macierzyńskim generuje po stronie pracodawcy inne koszty. Musi on zapewnić w firmie ciągłość pracy – w tym zaś zakresie ma do wyboru różne opcje. Obowiązki pracownicy może rozdzielić na innych pracowników, może także zatrudnić kogoś na zastępstwo lub zlecić komuś wykonywanie pewnych obowiązków w oparciu o umowę cywilnoprawną, np. umowę zlecenia – w każdym z tych przypadków oznacza to jednak wydatki, mniejsze lub większe, w zależności od zastosowanego rozwiązania. Pracodawca musi mieć przy tym na uwadze to, iż w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego stosunek pracy podlega szczególnej ochronie – pracownicy nie można wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę.

Komentarze

 • Solomon pisze:

  Witam,
  jak to pracodawca nie ponosi żadnych związanych z urlopem macierzyńskim kosztów ?
  przecież za okres urlopu macierzyńskiego należy się urlop wypoczynkowy
  obecnie rok macierzyńskiego to 20/26 dni urlopu wypoczynkowego za ten okres
  biorąc pod uwagę że miesiąc roboczy ma średnio 21 dni pracy to jest za ten okres ponad miesięczna pensja jeszcze do wypłaty z kieszeni pracodawcy
  w praktyce po 3-cim miesiącu ciąży 95% pracownic przynosi zwolnienie lekarskie i ciągnie je do rozwiązania ciąży czyli ok pół roku zwolnienia chorobowego za które również należy się urlop wypoczynkowy 10/13 dni
  razem mamy już prawie 40 dni urlopu czyli 2 miesiące wypłaty wynagrodzenia z kieszeni pracodawcy
  do tego jeszcze 33 dni kalendarzowe płatnego chorobowego też z kieszeni pracodawcy
  więc łącznie ciążka kosztuje pracodawcę ok 3 pensji pracownicy oczywiście nie netto ani brutto tylko w koszcie całkowitym
  przy minimalce 2014 jest to ponad 6000 zł

  pozdrawiam będących w niewiedzy

 • pracodawca pisze:

  Taka jest prawda a nie opowiadanie bajek że pracodawca nie ponosi żadnych kosztów. W zeszłym roku miałem dwie takie Panie a w małej firmie jest to wielkie obciążenie.

 • Anonim pisze:

  No właśnie co to za bzdury. Moja pracownica poszła na zwolnienie w lutym w październiku urodziła. Później rok urlopu macierzyńskiego i wyszło 52 dni do wypłacenia za zaległy urlop. Wymiar 26 dni/rok. Wyszło 52 dni bo podczas zaległe go urlopu za zwolnienie lekarskie i macierzynski, doszły kolejne dni urlopu na urlopie… Paranoja! Tak więc pracodawca za zajście w ciążę pracownika musi zapłacić ok 4-krotność jej pensji. A później się dziwią że pracodawcy boją się zatrudniać kobiety w wieku rozrodczym.

 • list of free dating site in usa

 • free dating chat line phone numbers

 • completely free cougar dating

 • totally free dating sites like pof

 • free online dating with instant chat

 • totally free adult dating sites no fees ever

 • keto fat bomb pisze:

  keto diet pros and cons

 • beginners keto diet

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.