< Wróć

Jakie są koszty pracodawcy za pracownika na urlopie macierzyńskim?

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 3.6]

Urlop macierzyński przysługuje każdej pracownicy, która w trakcie trwania stosunku pracy urodziła dziecko. Kwestie takie jak staż pracy, wymiar czasu pracy czy rodzaj umowy o pracę nie mają tutaj znaczenia, ponieważ urlop ten należy się jednakowo wszystkim pracownicom. Jakie w związku z tym koszty ponosi pracodawca?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim przysługuje zasiłek macierzyński. Okres jego wypłacania jest uzależniony od tego, ile trwa urlop macierzyński – czas jego trwania jest bowiem zdeterminowany liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Jest to 20 tygodni przy jednym dziecku, 31 tygodni – przy trójce dzieci, 35 tygodni – przy czwórce dzieci i 37 tygodni przy piątce oraz większej liczbie dzieci. W okresie wypłacania zasiłku macierzyńskiego kobieta objęta jest obowiązkowymi ubezpieczeniami rentowym oraz emerytalnym. Nie podlega natomiast pod ubezpieczenia zdrowotne, chorobowe orz wypadkowe, aczkolwiek w czasie pobierania zasiłku przysługuje jej prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Składki finansuje Skarb Państwa

Składki na ubezpieczenia rentowe oraz emerytalne finansuje państwo – są wypłacane przez ZUS, tak więc pracodawca nie ponosi żadnych związanych z tym kosztów. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym. Należy jednak pamiętać, że nieobecność pracownicy spowodowana urlopem macierzyńskim generuje po stronie pracodawcy inne koszty. Musi on zapewnić w firmie ciągłość pracy – w tym zaś zakresie ma do wyboru różne opcje. Obowiązki pracownicy może rozdzielić na innych pracowników, może także zatrudnić kogoś na zastępstwo lub zlecić komuś wykonywanie pewnych obowiązków w oparciu o umowę cywilnoprawną, np. umowę zlecenia – w każdym z tych przypadków oznacza to jednak wydatki, mniejsze lub większe, w zależności od zastosowanego rozwiązania. Pracodawca musi mieć przy tym na uwadze to, iż w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego stosunek pracy podlega szczególnej ochronie – pracownicy nie można wręczyć wypowiedzenia umowy o pracę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x