< Wróć

0,7 inflacji

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące styczniowego poziomu inflacji w Polsce. Okazuje się, że w pierwszym miesiącu nowego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7% rok do roku, a w porównaniu z grudniem 2013 roku wzrosły o zaledwie 0,1%.

Wcześniejsze prognozy ekspertów pokazywały, że w ujęciu rocznym, w styczniu inflacja wzrośnie 0,9%, za w ujęciu miesięcznym – 0,3%. Najwięcej, zgodnie z komunikatem GUS, wzrosły ceny żywności i napojów bezalkoholowych – o 1,4% w ciągu miesiąca. Więcej niż w grudniu płaciliśmy za warzywa, owoce, mięso drobiowe, jaja, wyroby cukiernicze czy alkohol i papierosy.

Nieznacznie wzrosły ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem – o 0,2% miesiąc do miesiącu. Podrożały opłaty za usługi kanalizacyjne i za wodę oraz za najem mieszkań, zaś zmalały opłaty za wywóz śmieci. Potaniała energia elektryczna, a podrożała energia cieplna i opał.

Niższe były opłaty za usługi telekomunikacyjne, usługi związane z transportem oraz usługi związane z rekreacją i kulturą. Bez zmian pozostały średnie opłaty związane z edukacją.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x