< Wróć

Wniosek o powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Urlop wychowawczy jest przyznawany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przez okres jego trwania pracownik podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem – wypowiedzenie może mu zostać wręczone jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Po zakończeniu urlopu okres ochronny traci co prawda swą moc, ale pracodawca ma wobec pracownika pewne obowiązki.

Co przysługuje pracownikowi po urlopie wychowawczym?

Składając wniosek o urlop wychowawczy, pracownik jest zobligowany do podania w nim przewidywanego terminu powrotu do pracy. Po jego upływie pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy na tym samym stanowisku, które zajmował on przed urlopem wychowawczym. Jeśli jednak się okaże, że z pewnych powodów jest to niemożliwe, pracownikowi należy zapewnić równorzędne stanowisko adekwatne do jego zawodowych kwalifikacji. Co się zaś tyczy wynagrodzenia, musi ono odpowiadać co najmniej wysokości pensji przysługującej pracownikowi w dniu, kiedy podejmował pracę na stanowisku, które zajmował przed pójściem na urlop – co oznacza, że wynagrodzenie po urlopie wychowawczym nie musi odpowiadać wysokości wynagrodzenia przed tym urlopem.

Jak przerwać urlop?

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik postanawia przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy przed terminem wskazanym we wniosku. Musi na to uzyskać zgodę pracodawcy – jeśli zostanie ona udzielona, wówczas powrót do pracy odbywa się na takich zasadach jak przedstawione powyżej. Czasami pracodawca zgody nie wyraża – nie jest to jednak równoznaczne z koniecznością wykorzystania całego planowanego początkowo urlopu wychowawczego. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi wcześniejszego powrotu do pracy, jeżeli ten go o tym fakcie powiadomi. Zawiadomienie, aby było skuteczne, powinno spełniać pewne wymogi formalne. Po pierwsze – musi zostać złożone w formie pisemnej. Po drugie – musi zostać ono złożone w określonym terminie, a mianowicie najpóźniej na 30 dni przed terminem planowanego powrotu do pracy. Jeśli warunki te zostały dochowane, wówczas pracodawca ma w obowiązku przychylenie się do prośby pracownika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x