< Wróć

Jak założyć salon kosmetyczny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Usługi świadczone przez gabinety kosmetyczne cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. W dzisiejszych czasach przykłada się bowiem ogromną wagę do wizerunku, a wygląd zewnętrzny jest najważniejszym jego elementem. Rosnące zainteresowanie ze strony klientów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na uruchomienie własnego gabinetu kosmetycznego. O czym powinny pamiętać?

Jak otworzyć salon kosmetyczny?

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować rynek pod kątem zapotrzebowania na opisywane tu usługi. Warto przyjrzeć się konkurentom i ich ofercie. Nie zaszkodzi też przeprowadzenie ankiety wśród potencjalnych klientów. To da obraz sytuacji i wyznaczy dalsze kierunki działań. Natomiast aby zorientować się w kosztach jakie trzeba ponieść, należy sporządzić biznesplan – aktualnie można powierzyć to profesjonalistom. To dobry pomysł na bezrobocie, ale to czy wypali jest uzależnione od wielu czynników – przy czym analiza rynku i własnych możliwości to podstawa. Następnie przychodzi czas na formalności. Nieodzowne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej, co trzeba uczynić w urzędzie miasta lub gminy – wypełnia się w tym celu formularz CEIDG-1. Nie obejdzie się też bez wizyt w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. Po otrzymaniu numeru REGON zalecane jest wyrobienie firmowej pieczątki i wizytówek (projekty można przygotować sobie wcześniej) i założenie biznesowego konta w banku.

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego lokalu – poszukiwania najlepiej rozpocząć z wyprzedzeniem, ponieważ o atrakcyjną lokalizację w rozsądnej cenie jest wbrew pozorom dość trudno, a nie może być ona przypadkowa. Lokal musi spełniać określone przepisami wymogi sanitarne. Wiele w tym momencie zależy od tego jakie dokładnie usługi będą świadczone w salonie. Jeśli np. w rachubę wchodzi pedicure, wówczas trzeba mieć wydzielone specjalne stanowisko (odizolowane od pozostałych stanowisk), którego powierzchnia wynosi co najmniej 6 m kw. i które wyposażone jest w specjalny brodzik do moczenia stóp. Działalności w gabinecie nie można rozpocząć bez uzyskania zgody sanepidu. W tym celu w terminie 14 dni od daty zarejestrowania działalności trzeba złożyć w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wniosek zgłoszeniowy wraz z dołączonym do niego opisem technologicznym oraz planami architektonicznymi lokalu. Jeśli właściciel zamierza zatrudnić pracowników, musi o tym fakcie powiadomić Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy i właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego w przeciągu 30 dni, licząc od dnia nawiązania stosunku pracy.

Koszty założenia salonu kosmetycznego

Gabinet kosmetyczny to kosztowna inwestycja. Z jakimi dokładnie wydatkami trzeba się liczyć zależy od wielu rzeczy – lokalizacji gabinetu, rodzaju i zakresu usług, wyposażenia etc. Niemniej jednak przeciętnie na uruchomienie niewielkiego salonu o powierzchni do 50 m kw. w lokalu już przysposobionym do prowadzenia takiej działalności trzeba mieć ok. 30 tys. zł. Urządzenie niedużej poczekalni połączonej z recepcją kosztuje ok. 4 tys. zł, wyposażenie stanowiska do zabiegów kosmetycznych – ok. 11,5 tys. zł, wyposażenie stanowiska do pedicure – ok. 3 tys. zł, wyposażenie stanowiska do manicure – ok. 3,5 tys. zł, koszty promocji – ok. 1 tys. zł. Sporym wydatkiem jest też wynajem lokalu – ok. 1500 zł. Jeżeli lokal nie jest przystosowany do prowadzenia gabinetu kosmetycznego, remont znacząco zawyży wydatki – o kilka tysięcy złotych. Oprócz tego trzeba mieć w zanadrzu od 3 do 4 tys. zł na bieżące opłaty – rachunki, ZUS i materiały. Nie ma co bowiem spodziewać się od razu zysków.

Jak promować salon kosmetyczny?

O tym, że reklama jest dźwignią handlu żadnego przedsiębiorcy przekonywać nie trzeba. Gabinet kosmetyczny można promować na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach absolutną podstawą jest strona internetowa oraz prowadzenie kampanii reklamowych i utrzymywanie kontaktów z klientami za pośrednictwem social mediów takich jak np. Facebook. Do tego dochodzą też i tradycyjne metody takie jak m. in. ulotki, ogłoszenia w prasie czy bannery reklamowe. Warto wykorzystywać aplikacje mobilne. Usługi kosmetyczne dają również spore pole do popisu, jeśli chodzi o organizowanie rozmaitych eventów w gabinetach, np. pokazów manicure. Takie wydarzenia przyciągają wiele kobiet. Ponadto dobrze jest też uczestniczyć w branżowych targach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x