< Wróć

Jak założyć firmę sprzątającą

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Firma sprzątająca to w chwili obecnej jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Na korzystanie z profesjonalnych usług z zakresu sprzątania decyduje się coraz więcej klientów – głównie instytucjonalnych. Największe zapotrzebowanie na nie jest w dużych miastach – tam też tego typu działalność okazuje się najbardziej dochodowa. O czym należy pamiętać, nosząc się z zamiarem uruchomienia firmy sprzątającej?

Jak otworzyć firmę sprzątającą?

Zanim własna firma zacznie formalnie funkcjonować, należy się zorientować jak wygląda sytuacja na rynku, na którym firma będzie funkcjonować. Czy jest w ogóle zapotrzebowanie na usługi sprzątająco-porządkowe, a jeśli tak, to na jakie konkretnie? Kto może być potencjalnym ich odbiorcą? Czy w okolicy działa konkurencja – jak sobie radzi, jakie ceny proponuje klientom etc.? W oparciu o zdobyte informacje trzeba zastanowić się nad zakresem usług, które zostaną zaoferowane klientom. Kolejny krok to przygotowanie biznesplanu. Dokument ten nie tylko pomoże w pozyskiwaniu niezbędnych funduszy, ale także wskaże kierunek działań.

Przy zakładaniu firmy sprzątającej należy dopełnić takich samych procedur jak przy każdej innej nielicencjonowanej działalności gospodarczej. Firma wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym celu w urzędzie gminy/miasta trzeba wypełnić formularz CEIDG-1, a następnie zgłosić się do ZUS i urzędu skarbowego, by załatwić pozostałe formalności. Po otrzymaniu numeru REGON można załatwić resztę spraw – założyć konto w banku, wyrobić firmową pieczątkę etc.

Koszty założenia firmy sprzątającej

W firmie sprzątającej najważniejszą rolę odgrywają dwa czynniki, a mianowicie personel oraz sprzęt. Wydawać by się mogło, że znalezienie pracowników nie jest w tym przypadku trudne, niemniej jednak w praktyce o profesjonalistów z doświadczeniem i referencjami wcale nie jest łatwo. Przeciętnie jedna taka osoba dostaje na rękę ok. 1500 zł. Im większa liczba pracowników, tym większe koszty, a nie można przecież zapominać o odprowadzaniu ZUS-u za siebie i pracowników i innych stałych opłatach. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedni sprzęt. Podstawę wyposażenia stanowią urządzenia czyszczące i piorące – do najtańszych nie należą, na jedną maszynę trzeba wydać od 2 do 3 tys. zł, ale są i takie, których ceny zaczynają się od 10 tys. zł za sztukę. Nieduża firma rozpoczynająca działalność wydaje na wyposażenie ok. 15 tys. zł – opcjonalnie można rozważyć zakup lub wynajem używanego sprzętu. Nie wolno też zapomnieć o wydatkach na reklamę rzędu co najmniej 2 tys. zł. Wskazane jest też posiadanie środków, które na początku pozwolą pokrywać najważniejsze wydatki – nie od razu przecież firma zacznie przynosić zyski. Tak więc na rozkręcenie niewielkiego biznesu potrzeba od 25 do 35 tys. zł.

To, na ile interes okazuje się dochodowy zależy w głównej mierze od ilości i wartości stałych zleceń realizowanych w ciągu miesiąca – z punktu widzenia właściciela firmy najbardziej opłacalna jest współpraca z klientami instytucjonalnymi. W dużych miejscowościach można liczyć na większe korzyści.

Jak promować firmę sprzątającą?

Każda szanująca się firma sprzątająca powinna posiadać profesjonalną stronę internetową będącą jej wizytówką. Na stronie muszą się znaleźć informacje dotyczące usług, cennik, dane kontaktowe oraz galeria zdjęć. Jeśli firma posiada jakieś certyfikaty, wskazane jest pochwalenie się nimi – to pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach ważne jest również nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami za pośrednictwem portali społecznościowych. Aby jednak promocja przynosiła pożądane rezultaty, nie można skupiać się jedynie na działaniach w Internecie. Pomocne okazują się tradycyjne formy reklamy jak ulotki, bannery oraz ogłoszenia w lokalnych mediach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x