< Wróć

Łapanka na przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów uspokaja przedsiębiorców w kwestii przeprowadzania rzekomo zaplanowanych, masowych kontroli podatkowych. Takie kontrole wedle plotek miały być prowadzone w sprawie działalności spółek ze sobą powiązanych.
Pewne kontrole oczywiście będą miały miejsce, co nie oznacza, że można będzie je przyrównać do „łapanki”.

Przedsiębiorcy zobowiązani będą do wykazania zgodności transakcji z istniejącymi przepisami oraz do wytłumaczenia biznesowych powodów podjętych decyzji. Jeśli fiskus wykaże, że powiązanie spółek miało na celu wyłącznie optymalizację podatkową i uniknięcie opłacania wyższych podatków, na przedsiębiorców zostanie nałożona kara.

W tym roku fiskus nie planuje żadnych zmasowanych kontroli biznesmenów, a jedynie rutynowe działania, które dotyczą interpretacji przepisów dotyczących powiązań podatkowych pomiędzy spółkami. Eksperci ostrzegają jednak, że na mocy szczegółowych wyjaśnień, jakie w zakresie optymalizacji podatkowej wydało w ostatnim czasie ministerstwo, należy oczekiwać, że inspektorzy skarbówki będą bardziej szczegółowo kontrolować przedsiębiorców. Kontroli ponadto zostaną poddane nie tylko ubiegłoroczne transakcje, ale i te, które zostały przeprowadzone kilka lat temu.

Komentarze

  • hurkata pisze:

    Zaskoczenia nie ma, to Polska, tutaj każdego uważa się za złodzieja. Drugi rok działam jako spółka w UK, w Polsce mam przedstawicielstwo. Nie ma nawet co komentować aktualnej sytuacji w kraju. Działając według tego schematu http://www.pawelkurnik.pl/dlaczego zostawiamy po roku w kasie kilkanaście tysięcy. W pierwszym roku ponad 14. Co najlepsze – ze znacznie niższego ZUS po kilku latach mam w UK wyższe świadczenie emerytalne, niż w Polsce po 40!

  • […] pociągają za sobą ogromne koszty, a zakład nie dysponuje zbyt wysokim budżetem. Najczęściej kontrole z ZUS dotyczą konieczności zwiększania wpływów na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. […]

  • […] przekonani o tym, że kontrola mogłaby wykazać nieprawidłowości w rozliczeniach np. danej firmy. Dotychczas taki system biometryczny rozpoznający głos podatnika funkcjonuje wyłącznie w […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.