< Wróć

KE o równych zarobkach w Polsce

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Komisja Europejska wskazuje, że w Polsce daleko jest do zrównania ze sobą pensji kobiet i mężczyzn, nawet wtedy, gdy zajmują takie same stanowiska pracy. Mężczyźni od lat są lepiej wynagradzani i mają szersze perspektywy robienia kariery zawodowej, niż przedstawicielki płci pięknej. Nie ma tutaj ponadto znaczenia wykształcenie kobiet czy ich umiejętności praktyczne.

Płeć w wielu przypadkach decyduje o poziomie wynagrodzenia pracowników, zwłaszcza na najwyższych szczeblach hierarchii organizacyjnej w przedsiębiorstwach. Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn w krajach członkowskich UE znalazły się w centrum zainteresowania Komisji Europejskiej, która mobilizuje poszczególne państwa do walki z tym zróżnicowaniem. Taki apel KE wystosowała w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

KE wylicza, że kobiety średnio zarabiają o 16,4% mniej niż mężczyźni. Największe dysproporcje w wynagradzaniu przedstawicieli obojga płci występują w Estonii, a najmniejsze w Słowenii. W Polsce różnica wynagrodzeń nie wynosi tak dużo, jak średnia europejska. Zmniejszyła się w ostatnich latach i teraz szacowana jest na 6,4%.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x