< Wróć

KE o równych zarobkach w Polsce

Komisja Europejska wskazuje, że w Polsce daleko jest do zrównania ze sobą pensji kobiet i mężczyzn, nawet wtedy, gdy zajmują takie same stanowiska pracy. Mężczyźni od lat są lepiej wynagradzani i mają szersze perspektywy robienia kariery zawodowej, niż przedstawicielki płci pięknej. Nie ma tutaj ponadto znaczenia wykształcenie kobiet czy ich umiejętności praktyczne.

Płeć w wielu przypadkach decyduje o poziomie wynagrodzenia pracowników, zwłaszcza na najwyższych szczeblach hierarchii organizacyjnej w przedsiębiorstwach. Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn w krajach członkowskich UE znalazły się w centrum zainteresowania Komisji Europejskiej, która mobilizuje poszczególne państwa do walki z tym zróżnicowaniem. Taki apel KE wystosowała w związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet.

KE wylicza, że kobiety średnio zarabiają o 16,4% mniej niż mężczyźni. Największe dysproporcje w wynagradzaniu przedstawicieli obojga płci występują w Estonii, a najmniejsze w Słowenii. W Polsce różnica wynagrodzeń nie wynosi tak dużo, jak średnia europejska. Zmniejszyła się w ostatnich latach i teraz szacowana jest na 6,4%.

Komentarze

  • […] i Środowisko to zdecydowanie największy program, jaki dotychczas został zatwierdzony przez KE. Obejmuje on swoim zasięgiem perspektywę finansową 2014-2020. Budżet programu opiewa łącznie […]

  • […] zarabiają niestety mniej niż Polacy, nawet zajmując te same stanowiska pracy. Różnice są niewielkie – 6,4 proc. na korzyść panów, ale w Europie jest znacznie gorzej. Eurostat […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.