< Wróć

1,5% bezrobotnych z dyplomem

Bezrobocie w Polsce według Głównego Urzędu Statystycznego w lutym 2014 roku osiągnęło poziom 14%. Wiele osób pozostaje bez pracy, przede wszystkim ludzi młodych i po 50-tym roku życia. Szacuje się, że w naszym kraju jest około 2,26 mln bezrobotnych. Jakim wykształceniem legitymują się te osoby?

Wielu pracodawców twierdzi, że pomimo posiadania wyższego wykształcenia, wielu młodych ludzi nie jest gotowa do podjęcia pracy w swoim zawodzie. Uczelnie przygotowują bowiem wyłącznie pod względem merytorycznym studentów, nie przekazując im ważnej wiedzy praktycznej. Niemniej, wśród bezrobotnych obecnie nie ma zbyt wielu osób z dyplomem ukończenia wyższej uczelni. Okazuje się więc, że tytuł magistra czy inżyniera daje największe szanse na uzyskanie pracy.

Według GUS, zaledwie 32,8 tys. osób bezrobotnych z 2,26 mln, to absolwenci uczelni mający do 27 lat. Oznacza to, że stanowią oni 1,5% wszystkich bezrobotnych. To znacznie lepszy wynik niż w przeszłości. Na przykład 4 lata temu bezrobotnych absolwentów studiów wyższych było 1,8% wśród wszystkich osób bezrobotnych. Nieporównywalnie trudniejszą sytuację na rynku pracy od absolwentów wyższych uczelni, mają osoby z wykształceniem gimnazjalnym czy podstawowym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.