< Wróć

Prostytucja i narkomania w PKB Polski

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Unia Europejska narzuca w dużej mierze Głównemu Urzędowi Statystycznemu w Polsce tryb wyliczania PKB kraju. Do PKB już wkrótce mają zostać dodane szacunki dotyczące działalności nielegalnej – prostytucji, handlu narkotykami i przemytu, w tym papierosów i alkoholu. Czy to oznacza, że dochody prostytutek i dilerów narkotykowych będą decydowały o polskim wzroście gospodarczym?

Obowiązek uwzględnienia nielegalnej działalności w obliczaniu stopy wzrostu gospodarczego w Polsce wynika z wytycznych unijnych. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wskazuje, że Polska musi się do nich dostosować do 22 września 2014 roku. Dzięki dodaniu do polskiego PKB działalności nielegalnej, może nastąpić wzrost gospodarczy o około 1%. Z prowadzonych przez GUS badań, w poprzednich latach udział nielegalnej działalności w PKB oscylował wokół właśnie tej wartości.

Co oznacza włączenie prostytucji czy handlu narkotykami do PKB w praktyce? Otóż, na pewno powiększy się PKB i wpłynie to korzystnie na wskaźniki odnoszące się do deficytu czy długu publicznego.

GUS do września musi wypracować procedury szacowania wysokości dochodu prostytutek czy dilerów narkotykowych, aby móc wliczyć je do polskiego PKB.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x