< Wróć

W ZUS czy w OFE?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Od 1 kwietnia 2014 roku niemalże 14 mln Polaków może zadecydować, czy pozostaje w OFE i tam też będzie częściowo odkładało pieniądze na swoją emeryturę, czy też wszystkie środki z OFE przeniesie do ZUS, który wypłaci w przyszłości całą emeryturę. Jeśli przyszły emeryt wybiera wyłącznie oszczędzanie na „jesień życia” w ZUS, nie musi nikogo informować o swojej decyzji. Z kolei oszczędzanie również w OFE będzie wymagało od niego złożenia odpowiedniego wniosku.

W dniu dzisiejszym, zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych, rozpoczyna się 3 miesięczny okres na podjęcie decyzji, gdzie mają być odprowadzane składki emerytalne pracowników i przedsiębiorców. Do wyboru jest odprowadzanie część składki do OFE i na indywidualne subkonto w ZUS, bądź też przekierowanie całej składki do ZUS.

W pierwszym przypadku 12,22% składki emerytalnej trafi do I filaru ZUS, 4,38% na subkonto w ZUS oraz 2,92% do OFE. W drugim wariancie 12,22% składki trafi do I filaru do ZUS, a pozostałe 7,3% na subkonto w ZUS.

Jeśli chcemy pozostać w OFE, tak jak miało to miejsce dotychczas, musimy pobrać ze strony internetowej ministerstwa pracy czy ministerstwa finansów, ZUS lub Komisji Nadzoru Finansowego, druk oświadczenia i następnie złożyć je lub wysłać do ZUS – pocztą lub elektronicznie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x