< Wróć

Kiedy koszt można dokumentować paragonem?

Wiele spośród wydatków ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Muszą jednak zostać przy tym spełnione pewne warunki, a jednym z nich jest konieczność udokumentowania wydatków w odpowiedni sposób.

Paragon jako faktura uproszczona

Najczęściej stosowanymi dowodami księgowymi przy wydatkach zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu są faktury. Warto pamiętać, że w tym charakterze może wystąpić także paragon, ale odpowiadający określonym kryteriom. Może on  np. zastąpić fakturę uproszczoną, o ile dokumentuje sprzedaż o wartości nie przekraczającej 450 zł lub 100 euro oraz zawiera NIP sprzedawcy – dane sprzedawcy, stawka VAT i przedmiot sprzedaży to informacje, które są na nim zamieszczane standardowo.

Dokumentowanie różnych wydatków

Paragony mogą służyć do rozliczenia kosztów także i w innych sytuacjach, np. gdy są wystawiane w momencie uiszczenia opłaty za przejazd autostradą czy wręczane przez przewoźnika jako bilet. W takich przypadkach trzeba zadbać o to, by na paragonie nie zabrakło następujących informacji: nazwy sprzedawcy, numeru NIP sprzedawcy, numeru i daty wystawienia, nazwy usługi, kwoty podatku oraz kwoty należności z podatkiem. Pojawia się tu ważna uwaga dotycząca biletów – powyższa możliwość istnieje jedynie w przypadku tras, gdzie odległość wynosi minimum 50 km.

Na podstawie paragonu można także rozliczać zakup paliwa na stacjach benzynowych zagranicą, przy czym muszą na nim widnieć nazwa sprzedawcy, data zakupu, ilość zakupionego paliwa lub oleju silnikowego oraz jego wartość. Dopuszczalne jest ponadto wykorzystanie paragonu wystawionego przy zakupie materiałów biurowych oraz środków czystości. Oczywiście i tu powinny się znaleźć na paragonie pewne dane, aby można było uznać go za dowód księgowy, a zatem nazwa i adres firmy oraz nazwa zakupionego towaru. W takiej sytuacji ostrożność powinni zachować przedsiębiorcy, którzy siedzibę firmy mają zarejestrowaną w miejscu zamieszkania i nie zatrudniają pracowników – organy skarbowe mogą bowiem uznać takie wydatki za osobiste.

Komentarze

  • kajabaski pisze:

    Moja firma działa już w UK i mam dobre porównanie. Nie chodzi nawet o koszty, bo przy metodzie Pawła Kurnika oszczędzam te 15 tysięcy na rok, co o podejście do biznesu. W Polsce powstają przepisy i nikt nie wie jak je interpretować. W Uk wszystko jest jasno powiedziane, nie ma wątpliwości, a przedsiębiorcę traktuje się jak GOŚCIA, nie jak złodzieja.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.