< Wróć

Polska kontra Niemcy – porównanie zarobków

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Sytuacja gospodarcza w Polsce w ostatnim czasie uległa poprawie. Przybywa osób, które zarabiają coraz więcej i mogą być określane mianem zamożnym. Według wstępnych szacunków analityków KPMG dobrze sytuowanych pod względem finansowym Polaków w 2016 roku powinno być już milion. Z roku na rok bowiem ich liczba wzrasta.

Łączne dochody najlepiej sytuowanych Polaków w 2013 roku wyniosły 131 mld zł netto, czyli o ponad 4 mld zł więcej niż w roku poprzednim. Polska zamożność jest jednak niewielka na tle krajów Europy Zachodniej, m.in. Niemców.

Zamożny Polak zarabia ponad 7 tys. brutto miesięcznie, czyli 5 tys. zł „na rękę”, podczas gdy w Niemczech w przeliczeniu średnia pensja wynosi ponad 9 tys. zł netto. W Belgii jest to 8 tys. zł netto, w Holandii 8,5 tys. zł, a w Szwajcarii aż 17,5 tys. zł na rękę.

W Polsce, według danych prezentowanych przez Credit Suisse jest 45 tys. osób najbogatszych, których aktywa przekraczają kwotę 1 mln dolarów. W Niemczech takich osób jest aż 1,7 mln. Przewaga „starej Unii” jest znacząca i minie jeszcze wiele lat, nim Polacy naprawdę zaczną się bogacić, również jak na standardy niemieckie czy belgijskie i holenderskie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x