< Wróć

Cudzoziemców zatrudniamy legalnie

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza nie tylko to, czy pracodawcy wypełniają skrupulatnie zadania ujęte w Kodeksie Pracy, ale również i to, czy zatrudniają pracowników z zagranicy zgodnie z przyjętymi przepisami prawa. Oficjalnie, w 2013 roku wydano około 40 tys. pozwoleń na pracę dla obcokrajowców. PIP kontrolując przedsiębiorców starało się sprawdzić, czy liczba pracujących w Polsce cudzoziemców nie jest większa.

Inspektorzy skontrolowali niemal 2 tys. firm zatrudniających ponad 13,5 tys. obcokrajowców. Spośród skontrolowanych firm, niewiele dopuszczało się zatrudniania cudzoziemców w szarej strefie. Wykryto tylko 494 takich przypadków, czyli o 25% mniej niż w 2012 roku.

Można powiedzieć, że z roku na rok zmniejszyła się skala nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców przez polskich przedsiębiorców. Sytuacja ta spowodowana jest wprowadzeniem ostrzejszych sankcji na mocy znowelizowanej ustawy o zatrudnianiu obcokrajowców. Nielegalne zatrudnienie obcokrajowca jest ostrzej karane niż w przypadku nielegalnego zatrudnienia Polaka. Dlatego też jeśli już firma decyduje się na zaangażowanie do pracy obcokrajowca, to zawsze zgodnie z prawem, co wymusza wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na pracę dla takiego pracownika.

Ponad połowa zatrudnionych w polskich firmach obcokrajowców to Ukraińcy. W przyszłości ich liczba może wzrosnąć, w związku z deklaracją udzielenia pomocy narodowi Ukraińskiemu w związku z niedawnymi wydarzeniami na Ukrainie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x