< Wróć

Cudzoziemców zatrudniamy legalnie

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza nie tylko to, czy pracodawcy wypełniają skrupulatnie zadania ujęte w Kodeksie Pracy, ale również i to, czy zatrudniają pracowników z zagranicy zgodnie z przyjętymi przepisami prawa. Oficjalnie, w 2013 roku wydano około 40 tys. pozwoleń na pracę dla obcokrajowców. PIP kontrolując przedsiębiorców starało się sprawdzić, czy liczba pracujących w Polsce cudzoziemców nie jest większa.

Inspektorzy skontrolowali niemal 2 tys. firm zatrudniających ponad 13,5 tys. obcokrajowców. Spośród skontrolowanych firm, niewiele dopuszczało się zatrudniania cudzoziemców w szarej strefie. Wykryto tylko 494 takich przypadków, czyli o 25% mniej niż w 2012 roku.

Można powiedzieć, że z roku na rok zmniejszyła się skala nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców przez polskich przedsiębiorców. Sytuacja ta spowodowana jest wprowadzeniem ostrzejszych sankcji na mocy znowelizowanej ustawy o zatrudnianiu obcokrajowców. Nielegalne zatrudnienie obcokrajowca jest ostrzej karane niż w przypadku nielegalnego zatrudnienia Polaka. Dlatego też jeśli już firma decyduje się na zaangażowanie do pracy obcokrajowca, to zawsze zgodnie z prawem, co wymusza wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na pracę dla takiego pracownika.

Ponad połowa zatrudnionych w polskich firmach obcokrajowców to Ukraińcy. W przyszłości ich liczba może wzrosnąć, w związku z deklaracją udzielenia pomocy narodowi Ukraińskiemu w związku z niedawnymi wydarzeniami na Ukrainie.

Komentarze

  • kajabaski pisze:

    Gorzej, że nie Polaków… Wiem jak wygląda biznes w Polsce, już dwa lata mam firmę w UK. Tam się szanuje firmy, cały czas ogranicza koszty działalności – mają 2 razy niższy ZUS, bardzo wysokie kwoty zwolnione z podatku i efektem u mnie jest 15 tysięcy rocznie więcej na koncie, już po opłaceniu Pawła Kurnika, który nam optymalizuje. Jaki w takim wypadku ma sens, działanie w Polsce?

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.