Wolne w pierwszym dniu pracy?
Dzień rozpoczęcia pracy w rzeczywistości wcale nie musi oznaczać, że pracownik stawi się osobiście w zakładzie pracy i zacznie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Prawo pracy dopuszcza możliwość, że w pierwszym dniu trwania stosunku pracy pracownik skorzysta z urlopu.
Pracownik może skorzystać przy tym z urlopu bezpłatnego, czy z zwolnienia chorobowego. Aby pracownik miał prawo do wzięcia urlopu bezpłatnego, musi jedynie posiadać status pracownika, wnioskować do pracodawcy o urlop w konkretnym przedziale czasowym oraz uzyskać akceptację wniosku urlopowego. Jeśli wszystkie trzy przesłanki zostają spełnione, to wówczas nie ma realnych przeciwwskazań co do tego, aby już w pierwszym dniu czy dniach pracy pracownik wziął wolne.
Oczywiście, w praktyce takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko i są niepożądane przez pracodawców, którzy chcą po prostu mieć do dyspozycji pracownika, którego zatrudniają, a nie wysyłać go od razu na urlop, choćby bezpłatny.
Jeśli w pierwszych dniach pracy pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, jego szkolenie wstępne i badania lekarskie zostaną przesunięte w czasie. Ważne jest, aby zostały przeprowadzone przed podjęciem realnej pracy na określonym stanowisku.