< Wróć

Jak założyć wypożyczalnię samochodów?

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

Zapotrzebowanie na usługi z zakresu wynajmu aut od kilku już lat systematycznie rośnie. Jest to zasługą wielu istotnych czynników takich jak m. in. wzrost mobilności społeczeństwa czy napływ na rodzimy rynek zagranicznych inwestorów. Pomimo tego, iż konkurencja we wspomnianej branży jest ogromna, własna wypożyczalnia samochodów może okazać się strzałem w dziesiątkę, aczkolwiek o kilku kwestiach należy pamiętać.

Jak otworzyć wypożyczalnię samochodów?

Przed podjęciem jakichkolwiek działań formalnych trzeba najpierw przeprowadzić analizę rynku. Działalność musi być adekwatna do potrzeb i preferencji klientów na danym obszarze, nie sposób też przy okazji nie wziąć pod uwagę poczynań konkurencji. Niezmiernie istotne jest także znalezienie źródeł sfinansowania inwestycji – trzeba zorientować się w temacie. Ogromne znaczenie ma bowiem to jakie dokładnie samochody i w jakiej liczbie będą stanowić flotę firmy. Właściciele funkcjonujących na rynku wypożyczalni są zdania, że na początek powinny wystarczyć trzy pojazdy, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, iż w pewnym momencie niezbędne okaże się powiększenie zaplecza do optymalnego poziomu mieszczącego się w przedziale od 10 do 15 samochodów. W tym momencie pojawia się ważna kwestia, a mianowicie dotycząca sposobu wyposażenia wypożyczalni w pojazdy – przyszły właściciel musi sobie przemyśleć, co bardziej mu się opłaca, kupno czy leasing? W jednym i w drugim przypadku nie obejdzie się bez współpracy z bankami, dlatego też pomocne jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej.

Dobór samochodów też nie może być przypadkowy. Obecnie spore jest zainteresowanie większymi, funkcjonalnymi pojazdami które można wykorzystać chociażby przy przeprowadzkach, a także luksusowymi modelami, które to z kolei sprawdzają się np. przy okazji ślubów czy przewozu VIP-ów. Ponadto zawczasu też wypada pomyśleć o siedzibie firmy – powinna się ona znajdować w atrakcyjnym miejscu, z dotarciem do którego klienci nie będą mieć problemów. Generalnie całe przedsięwzięcia wymaga poważnego podejścia, to też na jego użytek dobrze jest sporządzić biznesplan. Dopiero wiedząc „co, jak i za ile”, można udać się do urzędu miasta/gminy, by tam zarejestrować firmę – w tym celu trzeba wypełnić formularz CEIDG-1. Potem konieczne jest odwiedzenie ZUS-u i urzędu skarbowego. Do prowadzenia wypożyczalni nie są potrzebne żadne specjalne uprawnienia i zezwolenia.

Koszty założenia wypożyczalni samochodów

Przy sprzyjających okolicznościach (dobra promocja, ciekawa oferta etc.) na prowadzeniu wypożyczalni można miesięcznie zarobić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najpierw trzeba jednak zainwestować – i to nie mało, 200 tys. zł (przy założeniu, że firma rozpocznie działalność z trzema porządnymi autami) to minimum. Uwaga: decydując się na zakup używanych samochodów, co zwykle jest domeną małych wypożyczalni, należy zwracać uwagę na to, by nie były to pojazdy liczące sobie więcej niż 3 lata. Klienci chcą bowiem korzystać z samochodów niezniszczonych i nowych. Zakup aut to oczywiście nie jedyny wydatek. Do tego dochodzą również: zatrudnienie pracowników, zorganizowanie biura, garażowanie samochodów czy wykupienie pełnego pakietu ubezpieczeń. Trzeba mieć ponadto przygotowane pieniądze na bieżące opłaty takie jak m. in. zakup paliwa do samochodu, wynajem lokalu, opłaty licznikowe czy składki ZUS. Środki na podstawowe koszty przedsiębiorca powinien mieć zabezpieczone na co najmniej kilka pierwszych miesięcy prowadzenia działalności – a najlepiej na rok. Trzeba mieć na względzie to, że początkowo sprawy mogą nie toczyć się zgodnie z planem. Oprócz tego w budżecie muszą się znaleźć pieniądze na promocję.

Jak promować wypożyczalnię samochodów?

W dzisiejszych czasach sposobów na reklamowanie firmy jest mnóstwo. Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, iż wypożyczalnia musi zaistnieć w Internecie. Warto zatem zainwestować w profesjonalną stronę www i porządne jej wypozycjonowanie. Do celów marketingowych opłaca się wykorzystywać portale społecznościowe. Warto też pokusić się o nawiązanie współpracy z innymi firmami – jeśli np. wypożyczalnia wynajmuje auta na wesela, współpraca z firmą organizującą śluby może przynieść wymierne korzyści. Nie powinno się też zapominać o tradycyjnych formach reklamy jak ulotki, bannery bądź ogłoszenia w prasie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
drogos
drogos
9 dni temu

Jak rozpoznać, że samochód ma taką historię? W sensie był używany przez wypożyczalnię? Czy sprawdzenie samochodu po VIN, o tak – https://www.historiaszkod.pl/sprawdzenie-vin.html ma sens? Jak to wykryć?

trackback
5 dni temu

3impartiality


0
Would love your thoughts, please comment.x