< Wróć

Przedsiębiorcy płci pięknej z obniżonym zasiłkiem macierzyńskim

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce samodzielnie określają, jak wysokie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będą opłacać. Kwota składki ograniczona jest limitem minimalnym i maksymalnym. Częsty jest proceder, że kobiety prowadzące własną firmę opłacały bardzo wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne, aby później móc otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński.

Obecnie polskie prawo daje kobietom oczekującym dziecka możliwość otrzymywania ponad 9 tys. zł brutto zasiłku macierzyńskiego miesięcznie, o ile taka kwota wynika z ich wcześniejszych składek ubezpieczeniowych. Wkrótce ma się to zmienić.

Rząd przygotował projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Obecnie projekt ten znajduje się w konsultacjach ze związkowcami, pracodawcami i innymi ministerstwami. Ma z założenia wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

Dla kobiet prowadzących firmę, oczekujących dziecka będzie to oznaczało znaczne obniżenie zasiłków macierzyńskich. Ich wysokość zostanie bowiem uzależniona od wysokości i liczby wpłaconych składek do ZUS.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 dni temu

1gratuit


0
Would love your thoughts, please comment.x