< Wróć

Przedsiębiorcy płci pięknej z obniżonym zasiłkiem macierzyńskim

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce samodzielnie określają, jak wysokie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne będą opłacać. Kwota składki ograniczona jest limitem minimalnym i maksymalnym. Częsty jest proceder, że kobiety prowadzące własną firmę opłacały bardzo wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne, aby później móc otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński.

Obecnie polskie prawo daje kobietom oczekującym dziecka możliwość otrzymywania ponad 9 tys. zł brutto zasiłku macierzyńskiego miesięcznie, o ile taka kwota wynika z ich wcześniejszych składek ubezpieczeniowych. Wkrótce ma się to zmienić.

Rząd przygotował projekt ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Obecnie projekt ten znajduje się w konsultacjach ze związkowcami, pracodawcami i innymi ministerstwami. Ma z założenia wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

Dla kobiet prowadzących firmę, oczekujących dziecka będzie to oznaczało znaczne obniżenie zasiłków macierzyńskich. Ich wysokość zostanie bowiem uzależniona od wysokości i liczby wpłaconych składek do ZUS.

Komentarze

  • kacper bigol pisze:

    Łatają dziurę, która kosztowała ich miliony, a sam projekt ustawy był debilny. Z drugiej strony jeszcze bardziej zniechęcają do rodzenia dzieci – bardzo dziwny kraj. Działamy w UK od 3 lat, schemat Pawła Kurnika, wykorzystujemy wszystkie możliwości jakie daje działalność prowadzona w UK. A jest tego sporo – dwa razy niższy ZUS, do tego wysokie kwoty zwolnione z podatku. To daje mojej działalności kilkanaście tysięcy rocznych oszczędności i zwyczajnie się opłaca…

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.