< Wróć

2 mld zł wyłudzeń VAT

Wiceminister finansów, Agnieszka Królikowska, poinformowała, że kontrole prowadzone przez Urzędy Skarbowe w I kwartale 2014 roku wykazały ogromną skalę nadużyć w zakresie rozliczania podatku VAT. Okazuje się, że inspektorzy skarbowi wykryli oszustwa w podatku VAT na kwotę ponad 2 mld zł. Znając skalę problemu, resort finansów wytacza walkę z wyłudzeniami w VAT.

Tylko w ciągu 3 miesięcy tego roku inspektorzy kontroli skarbowej przeprowadzili 1400 działań kontrolnych w polskich firmach. Podczas swoich pracy inspektorzy wykryli wyłudzenia w VAT, 36 tys. fikcyjnych faktur na kwotę 5,7 mld zł, czy inne przestępstwa podatkowe. Rośnie z roku na rok wartość wyłudzeń VAT.

Ponad 95% firm, które dopuściły się oszustw w VAT, posiadało wirtualne biura. To właśnie na takich podmiotach skupiono się podczas przeprowadzania tegorocznej kontroli. Wykazano, że średnia kwota wykrytych wyłudzeń wynosiła aż 7 mln zł. Walka z przestępstwami skarbowymi staje się priorytetem w działalności kontrolerów skarbowych, którzy wykazują się w tym względzie zwiększoną skutecznością w skali rocznej.

Firmy konsultingowe już jakiś czas temu alarmowały, że skala luki podatkowej w VAT jest znacznie wyższa, niż wynoszą wykryte wyłudzenia w podatku VAT w I kwartale 2014 roku. Luka ta może wynosić nawet 58,5 mld zł.

Komentarze

  • kacper bigol pisze:

    Jedna z przyczyn polskich problemów – złodziejstwo, ale nie tylko firm, problem pojawia się na każdym szczeblu.
    Teraz dla porównania UK, schemat Pawła Kurniak i moja firma, która działa na dwa razy niższym ZUS i ponad 200 tysiącach zwolnionych z opodatkowania. Dlaczego za granicą firmy mają większe możliwości rozwoju niż w Polsce? Dlaczego tam się dba o biznes, a u nas się go niszczy?

  • […] działań mających na celu wykluczenie prób wyłudzenia podatku VAT od Państwa Polskiego nie daje miejsca na przeprowadzenie wielu ważnych dla w pełni uczciwych […]

  • […] wydłużenia okresu przedawniania się różnych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego czy podatku VAT, Rada Legislacyjna przy premierze nie szczędzi słów krytyki. Jeśli resort finansów […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.