< Wróć

2 mld zł wyłudzeń VAT

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wiceminister finansów, Agnieszka Królikowska, poinformowała, że kontrole prowadzone przez Urzędy Skarbowe w I kwartale 2014 roku wykazały ogromną skalę nadużyć w zakresie rozliczania podatku VAT. Okazuje się, że inspektorzy skarbowi wykryli oszustwa w podatku VAT na kwotę ponad 2 mld zł. Znając skalę problemu, resort finansów wytacza walkę z wyłudzeniami w VAT.

Tylko w ciągu 3 miesięcy tego roku inspektorzy kontroli skarbowej przeprowadzili 1400 działań kontrolnych w polskich firmach. Podczas swoich pracy inspektorzy wykryli wyłudzenia w VAT, 36 tys. fikcyjnych faktur na kwotę 5,7 mld zł, czy inne przestępstwa podatkowe. Rośnie z roku na rok wartość wyłudzeń VAT.

Ponad 95% firm, które dopuściły się oszustw w VAT, posiadało wirtualne biura. To właśnie na takich podmiotach skupiono się podczas przeprowadzania tegorocznej kontroli. Wykazano, że średnia kwota wykrytych wyłudzeń wynosiła aż 7 mln zł. Walka z przestępstwami skarbowymi staje się priorytetem w działalności kontrolerów skarbowych, którzy wykazują się w tym względzie zwiększoną skutecznością w skali rocznej.

Firmy konsultingowe już jakiś czas temu alarmowały, że skala luki podatkowej w VAT jest znacznie wyższa, niż wynoszą wykryte wyłudzenia w podatku VAT w I kwartale 2014 roku. Luka ta może wynosić nawet 58,5 mld zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x