< Wróć

Które kraje to raje podatkowe?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Mianem rajów podatkowych są określone kraje i terytoria, gdzie obowiązują korzystne dla obcokrajowców przepisy podatkowe. Mnóstwo firm (i nie tylko – odnosi się to też do osób prywatnych) – w tym i polskich – ucieka do rajów podatkowych, by uniknąć w swoim macierzystym państwie wysokich i uciążliwych zobowiązań podatkowych.

Ułatwienia dla inwestorów

Raje podatkowe przyciągają zagranicznych inwestorów atrakcyjnymi rozwiązaniami w zakresie prawa podatkowego i nie tylko, stwarzając im tym samym odpowiednie warunki do rozwijania działalności. Prawda jest taka, że polskiemu przedsiębiorcy o wiele bardziej opłaca się np. zarejestrowana firma w Delaware aniżeli w kraju. O ile dla podatników proponowane im w rajach podatkowych rozwiązania są bardzo korzystne, o tyle dla ich macierzystych państw raje podatkowe stanowią spore zagrożenie narażające budżety na poważne straty. Stąd też wiele rządów wypowiada rajom podatkowym wojnę, w której podstawowe narzędzie stanowią umowy w sprawie wymiany informacji dotyczących spraw podatkowych.

Należy przy tym zauważyć, iż na przestrzeni ostatnich paru lat atrakcyjność rajów podatkowych spadła, co jest wykorzystywane przez niektóre państwa europejskie, np. przez Wielką Brytanię, która w zwietrzyła w tym znakomitą sposobność na przyciągnięcie do siebie nowych inwestorów.

Polska lista rajów podatkowych

Polska, jeśli chodzi o walkę z rajami podatkowymi, do wyjątków nie należy – również zawiera wspomniane umowy, efektem czego jest m. in. znaczne skrócenie aktualnie obowiązującej listy rajów podatkowych (w porównaniu z poprzednią). Zaczęła ona obowiązywać w maju 2013 r. (poprzednia pochodziła z 2005 r.). Znalazło się na niej łącznie 37 krajów oraz terytoriów. Są to: Andora, Anguilla, Antigua i Barbuda, Aruba/Sint-Maarten/Curacao, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Cooka, Dominika, Gibraltar, Grenada, Sark, Hongkong, Kajmany, Liberia, Liechtenstein, Makau, Malediwy, Wyspy Marshalla, Mauritius, Monako, Montserrat, Nauru, Niue, Panama, Samoa, Seszele, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tonga, Turks i Caicos, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Republika Vanuatu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.