< Wróć

Kiedy mówimy o marketingu szeptanym?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Buzz marketing – czyli marketing szeptany – to jedno z wielu dostępnych obecnie narzędzi wykorzystywanych w celu wypromowania określonych produktów bądź usług. Istotą tego typu działań jest to, by wyglądały one na spontaniczne i naturalne – w rzeczywistości jednak są starannie zaplanowane.

Rola marketingu szeptanego?

Marketing szeptany ma do spełnienia kilka istotnych zadań. Podstawowym jego celem jest wywołanie u odbiorców pozytywnych reakcji na dany towar, usługę czy markę. Działania te mają sprawić, że nazwa firmy czy też konkretny produkt z jej asortymentu będą dobrze kojarzone, co w rezultacie nakłoni konsumentów do skorzystania z oferty tejże firmy. Stosowny efekt wywoływany jest na kilka sposobów – m. in. poprzez prowokowanie dyskusji i uczestnictwo w rozmowach, oczywiście na pożądany temat, a także poprzez proponowanie odbiorcy pomocy, co wywołuje u niego poczucie bezpieczeństwa i tego, że ktoś sprawuje nad nim opiekę.

Co można, a czego nie wypada robić?

Należy przy tym pamiętać, że aby działania z zakresu marketingu szeptanego należycie spełniały swoją rolę, musi zostać spełnionych parę istotnych warunków. W dzisiejszych czasach wspomniane działania są prowadzone w głównej mierze za pośrednictwem Internetu – dlatego też niezmiernie ważne jest to, gdzie dokładnie będą się pojawiać wpisy. Dobór miejsc nie może być przypadkowy – trudno mówić o wymiernych rezultatach, gdy wypowiedzi są zamieszczane np. na zaspamowanych czy nieaktywnych forach bądź tam, gdzie nie ma jakichkolwiek powiązań z tematem. Nie można ponadto pozwolić sobie na popełnianie i innych błędów (w praktyce nie należą one do rzadkości) takich jak m. in. zakładanie nowych wątków zamiast kontynuowanie już rozpoczętych, zamieszczanie tych samych wypowiedzi na różnych forach, brak znajomości tematu, brak znajomości zasad poprawnej pisowni. Dobry szeptacz wie, że liczy się jakość, a nie ilość – „upychanie” w każdej wypowiedzi linków nie jest zatem najlepszym posunięciem, ponieważ zostaną one potraktowane jako spam. W marketingu szeptanym powinno się pewne rzeczy sugerować, a nie narzucać.

Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że oprócz opisywanych tutaj działam marketingowych trzeba podejmować także i inne – marketing szeptany znakomicie wypada w charakterze środka uzupełniającego, sam jednak nie jest w stanie zapewnić takich efektów, jakich oczekuje nadawca. Ma niemałe znaczenie dla kampanii SEO, gdyż pomaga chociażby zwiększyć ruch na stronie, co z kolei przekłada się na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

 

Napisano na podstawie:

http://www.sofista.com.pl/site,Epr,Marketing-szeptany.html

https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/13/marketing-szeptany-praktyka-seo-i-narzedzia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x