< Wróć

Kiedy nie można odliczyć VAT od faktury?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatnicy chętnie korzystają z uprawnień wynikających z obowiązujących w Polsce przepisów – należy tutaj wymienić możliwość odliczania podatku naliczonego gwarantowaną przez ustawę o podatku od towarów i usług. W tym momencie należy jednak mieć na uwadze fakt, iż odliczenie podatku naliczonego nie zawsze wchodzi w rachubę.

O czym powinien pamiętać podatnik?

Chcąc odliczyć vat od faktury, podatnik musi pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim takowe prawo przysługuje tym podatnikom, którzy są zarejestrowani jako czynni płatnicy VAT – wyjątkiem jest tu wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu, ale pod warunkiem, że okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności z dużą częstotliwością. Wymagane jest także, by faktura była wystawiona przez podmiot istniejący oraz posiadający uprawnienia w tym zakresie.

Jeśli podstawą odliczenia ma być faktura korygująca, wykazana na niej kwota musi być taka sama jak na oryginalnym dokumencie. Rzecz jasna wykazana na fakturze kwota ma odpowiadać stanowi rzeczywistemu. Ponadto ta sama sprzedaż może być udokumentowana tylko jedną fakturą. Nie można odliczyć podatku naliczonego, jeśli transakcja udokumentowana fakturą: nie została dokonana, nie podlega opodatkowaniu bądź jest zwolniona od podatku. W przypadku dokumentów wystawionych na mocy umowy między sprzedającym a kupującym, a nie zaakceptowanych przez sprzedającego odliczenie też nie jest możliwe.

Pozostałe aspekty

Z opisywanego prawa podatnikowi nie wolno skorzystać także wówczas, gdy faktura odnosi się do towarów lub usług nabytych w drodze darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usług. Podobne ograniczenie obowiązuje również w stosunku do towarów i usług, których nabycie udokumentowano fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia bądź rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT. Jeżeli w danym roku podatkowym wartość sprzedaży przekroczy określony limit, następuje utrata zwolnienia. Z odliczeń wykluczone są niektóre usługi, np. noclegowe i gastronomiczne – poza posiłkami nabywanymi przez przewoźników, a przeznaczonymi przez pasażerów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x