< Wróć

Amortyzacja samochodu po 01.04.2014

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Z dniem 1 kwietnia 2014 r. zaczęły obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących rozliczania podatku VAT od wydatków dotyczących samochodów osobowych wykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, a także niektórych innych ustaw.

Zasady wykorzystywania pojazdów osobowych do celów firmowych

Mając na uwadze wspomniane powyżej zmiany, jest zalecane, aby w firmach zostały ustalone zasady wykorzystywania samochodów osobowych do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W rozumieniu obowiązujących aktualnie przepisów samochody osobowe uznawane są za używane tylko i wyłącznie do celów firmowych, gdy: sposób ich wykorzystywania jest przez podatnika określony odpowiednimi zasadami i dodatkowo potwierdzony poprzez prowadzoną dla nich ewidencją (wyklucza to tym samym ich wykorzystywanie do celów innych aniżeli te nie związane z działalnością gospodarczą) bądź gdy konstrukcja tychże samochodów wyklucza korzystanie z nich do celów nie związanych z prowadzoną działalnością lub sprawia, że używanie ich do celów innych niż firmowe nie ma w praktyce znaczenia. Wszystko to jest bardzo ważne, ponieważ przekłada się na możliwość skorzystania przez podatnika z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT.

Zasady amortyzacji auta

Wprowadzone od 1 kwietnia br. zmiany niejednokrotnie generują pytania o to jak powinna być przeprowadzana amortyzacja samochodu. W sytuacji, gdy pojazd jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy, podatnikowi przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nieodliczony VAT naliczony zwiększa wartość początkową pojazdu osobowego zakupionego na firmę – wartość początkowa jest natomiast podstawą amortyzacji samochodu, która jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodu (podatnik musi przy tym pamiętać o limicie wartości wynoszącym 20 tys. euro).

Jeżeli natomiast chodzi o nieodliczoną 50 proc. część podatku VAT dotyczącą innych wydatków niż nabycie auta wpisanego do ewidencji środków trwałych firmy, uzasadnione w świetle przepisów wydaje się uznanie podatku VAT w części nie podlegającej odliczeniu za VAT naliczony – czyli zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu. Nie podlega on zwrotowi oraz nie powoduje obniżenia kwoty VAT-u należnego – ważne jest przy tym to, by odpowiadał wymogom pozwalającym uznać go za koszt uzyskania przychodu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x