< Wróć

Bez rajów podatkowych

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych, która w środę, 7 maja, była po raz pierwszy czytana w Sejmie, dąży do ukrócenia procederu wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych. Obecnie pracami nad projektem nowelizacji ustawy zajmuje się Komisja Finansów Publicznych.

Projekt sformułowany przez resort finansów ma na celu m.in. zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony tzw. rajów podatkowych. Ma przeciwdziałać odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu przez przedsiębiorców mechanizmów przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w rajach podatkowych, czyli krajach o preferencyjnych dla biznesmenów z zagranicy, systemach podatkowych.

Ministerstwo Finansów chce, aby opodatkować dochody ze wszystkich kontrolowanych spółek zagranicznych w Polsce, o ile firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25% udziałów. Taka zasada obłożenia dochodów spółki zagranicznej podatkiem CIT lub PIT znajdowałaby zastosowanie, o ile podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25% niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby za granicą rzeczywistej działalności gospodarczej.

Komentarze

  • kacper bigol pisze:

    Raje podatkowe zawsze będą istniały. Mało tego – przecież sama UE daje nam możliwość legalnej optymalizacji. Poczytajcie o metodzie Pawła Kurnika. Zakładasz spółkę w UK, to tego przedstawicielstwo w Polsce. ZUS robi się dwa razy niższy, na podatkach w sumie oszczędzasz w ciągu roku jakieś 15 tysięcy. No i teraz sami sobie odpowiedzcie na pytanie co jest lepszym rozwiązaniem. Dalsze siedzenie w Polsce czy szukanie legalnej optymalizacji…

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.