< Wróć

Bez rajów podatkowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych, która w środę, 7 maja, była po raz pierwszy czytana w Sejmie, dąży do ukrócenia procederu wyprowadzania zysków firm do rajów podatkowych. Obecnie pracami nad projektem nowelizacji ustawy zajmuje się Komisja Finansów Publicznych.

Projekt sformułowany przez resort finansów ma na celu m.in. zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony tzw. rajów podatkowych. Ma przeciwdziałać odraczaniu lub unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu przez przedsiębiorców mechanizmów przesuwania dochodów do spółek zależnych, zlokalizowanych w rajach podatkowych, czyli krajach o preferencyjnych dla biznesmenów z zagranicy, systemach podatkowych.

Ministerstwo Finansów chce, aby opodatkować dochody ze wszystkich kontrolowanych spółek zagranicznych w Polsce, o ile firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25% udziałów. Taka zasada obłożenia dochodów spółki zagranicznej podatkiem CIT lub PIT znajdowałaby zastosowanie, o ile podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25% niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby za granicą rzeczywistej działalności gospodarczej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x