< Wróć

Studia sobie, praca sobie

W Polsce tysiące młodych ludzi studiują na publicznych lub prywatnych uczelniach wyższych. Mamy w kraju wysoki odsetek osób z wyższym wykształceniem. Wydawałoby się, że dyplom wyższej uczelni gwarantuje podjęcie pracy. Niemniej, wcale tak nie jest.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce jest 1,6 mln studentów, a c roku na rynek pracy po raz pierwszy wstępuje 400 tys. absolwentów. Z uwagi na dwucyfrowe bezrobocie występujące w naszym kraju, ci młodzi, wykształceni ludzie, nie mogą liczyć na zagwarantowanie im pracy w ich zawodzie. Będą mieli szczęście, jeśli znajdą jakąkolwiek pracę zawodową.

25% młodych Polaków zarabia niewiele – około 1,5 tys. zł netto. Co czwarty absolwent wyższej uczelni nie pracuje, a ci, którzy mają pracę pracują w zawodzie niezgodnym z wykształceniem.

TNS Polska przeprowadziło badania, wskazujące na to, że 79% tegorocznych maturzystów jest zdania, że dyplom wyższej uczelni nie daje dobrej pracy. Jest to niestety prawdą. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji o kierunku studiów trzeba prócz własnych zainteresowań i aspiracji, wziąć pod uwagę wymagania rynku pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.