< Wróć

ZUS kontroluje na potęgę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje się kontrolowania między innymi świadczeniobiorców, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście mają prawo np. do zasiłku chorobowego. W całym 2013 roku inspektorzy ZUS przeprowadzili ponad 70 tys. kontroli w całym kraju, czyli o 22% więcej niż przed 4 laty.

Wzmożone kontrole ZUS są spowodowane przede wszystkim chęcią łatania dziury budżetowej. Wypłaty świadczeń z ZUS pociągają za sobą ogromne koszty, a zakład nie dysponuje zbyt wysokim budżetem. Najczęściej kontrole z ZUS dotyczą konieczności zwiększania wpływów na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Inspektorzy podważają zasadność zawiązywania umów o dzieło w miejsce umów o pracę, czy uprawnienia do zasiłków chorobowych i macierzyńskich.

Przedsiębiorcy, a zwłaszcza pracodawcy, powinni skrupulatnie wypełniać zobowiązania płatnicze wobec ZUS, bowiem w przeciwnym wypadku narażają się na nałożenie kary w wysokości do 5 tys. zł za zaległości płatnicze. ZUS może również domagać się opłaty dodatkowej w wysokości do 100% nieopłaconych składek. Do zaległości doliczone zostaną też odsetki ustawowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x