< Wróć

ZUS kontroluje na potęgę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje się kontrolowania między innymi świadczeniobiorców, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście mają prawo np. do zasiłku chorobowego. W całym 2013 roku inspektorzy ZUS przeprowadzili ponad 70 tys. kontroli w całym kraju, czyli o 22% więcej niż przed 4 laty.

Wzmożone kontrole ZUS są spowodowane przede wszystkim chęcią łatania dziury budżetowej. Wypłaty świadczeń z ZUS pociągają za sobą ogromne koszty, a zakład nie dysponuje zbyt wysokim budżetem. Najczęściej kontrole z ZUS dotyczą konieczności zwiększania wpływów na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Inspektorzy podważają zasadność zawiązywania umów o dzieło w miejsce umów o pracę, czy uprawnienia do zasiłków chorobowych i macierzyńskich.

Przedsiębiorcy, a zwłaszcza pracodawcy, powinni skrupulatnie wypełniać zobowiązania płatnicze wobec ZUS, bowiem w przeciwnym wypadku narażają się na nałożenie kary w wysokości do 5 tys. zł za zaległości płatnicze. ZUS może również domagać się opłaty dodatkowej w wysokości do 100% nieopłaconych składek. Do zaległości doliczone zostaną też odsetki ustawowe.

Komentarze

  • kacper bigol pisze:

    ZUS szuka pieniędzy, mają taki deficyt, że szok, za kilka lat mogą nie być wypłacalni. To normalne? Oczywiście, że nie. Więc szukają… Od dłuższego czasu jestem poza polskim systemem, dokładnie w UK, działamy dzięki temu co nam dała UE. Mianowicie – optymalizuję. Na schemacie Pawła Kurnika ZUS kosztuje mnie 2 razy mniej i co najlepsze – po kilku latach mam prawo do wyższych świadczeń w UK niż po 40 latach płacenia w Polsce wysokiego ZUS.

  • […] byłoby w tym być może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że ZUS ściga przedsiębiorców za zaległe składki ubezpieczeniowe i odsetki od nich w perspektywie ostatnich 5 […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.