< Wróć

Ceny rosną nieznacznie – bieżąca inflacja

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podaje w najnowszym komunikacie dane dotyczące tempa wzrostu cen produktów i usług konsumpcyjnych. Inflacja konsumencka według oszacowanych przez GUS danych w ujęciu rocznym w kwietniu 2014 roku wyniosła zaledwie 0,3%, wobec 0,7% w poprzednim miesiącu rok do roku.

W ujęciu miesięcznym, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w praktyce nie uległy żadnej zmianie. Spadek cen zanotowano w zakresie żywności i napojów bezalkoholowych o 0,5%, w zakresie transportu o 0,1% oraz w zakresie łączności o 1,5%. Z kolei, największy wzrost cen według GUS miał miejsce w branży odzieży i obuwia o 2,8%. Nieznacznie wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 0,3%, w zakresie rekreacji i kultury o 0,3% oraz w restauracjach i w hotelach o 0,2%.

Wcześniej, ankietowani przez ISBnews analitycy spodziewali się w kwietniu inflacji na wyższym poziomie, wynoszącym w granicach od 0,5 do 0,7%. Ministerstwo Gospodarki w tym samym czasie prognozowało, że inflacja utrzyma się na poziomie takim samym jak w marcu – 0,7%.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x