< Wróć

Ceny rosną nieznacznie – bieżąca inflacja

Główny Urząd Statystyczny podaje w najnowszym komunikacie dane dotyczące tempa wzrostu cen produktów i usług konsumpcyjnych. Inflacja konsumencka według oszacowanych przez GUS danych w ujęciu rocznym w kwietniu 2014 roku wyniosła zaledwie 0,3%, wobec 0,7% w poprzednim miesiącu rok do roku.

W ujęciu miesięcznym, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w praktyce nie uległy żadnej zmianie. Spadek cen zanotowano w zakresie żywności i napojów bezalkoholowych o 0,5%, w zakresie transportu o 0,1% oraz w zakresie łączności o 1,5%. Z kolei, największy wzrost cen według GUS miał miejsce w branży odzieży i obuwia o 2,8%. Nieznacznie wzrosły ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych o 0,3%, w zakresie rekreacji i kultury o 0,3% oraz w restauracjach i w hotelach o 0,2%.

Wcześniej, ankietowani przez ISBnews analitycy spodziewali się w kwietniu inflacji na wyższym poziomie, wynoszącym w granicach od 0,5 do 0,7%. Ministerstwo Gospodarki w tym samym czasie prognozowało, że inflacja utrzyma się na poziomie takim samym jak w marcu – 0,7%.

Komentarze

  • […] Niestety, tak się nie stało. O ile przed 10-20 laty walczyliśmy w Polsce ze zbyt wysoką inflacją, która towarzyszyła latom transformacji gospodarczej, o tyle teraz mamy do czynienia z zupełnie […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.