< Wróć

Raj podatkowy w Polsce?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cypr, czy egzotyczne wyspy i terytoria zależne od lat są znane na świecie jako tzw. raje podatkowe, czyli miejsca, w których przepisy podatkowe są sprzyjające dla przedsiębiorców, w tym dla firm zagranicznych. Czy to możliwe, aby polski rząd zdecydował się na takie obniżenie podatków, aby Polska zasłużyła na miano raju podatkowego?

Okazuje się, że jest to możliwe, bowiem przedsiębiorcy w Polsce płacą coraz niższe podatki. W ubiegłym, 2013 roku statystyczna firma, jak wskazuje „Puls Biznesu” odprowadziła do budżetu państwa nie ustawowe 19% podatku dochodowego, ale jedynie 12,9% zysku. Jak to możliwe? Otóż, przedsiębiorcy korzystają na „lukach” w przepisach podatkowych. Odliczają różne wydatki od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dzięki czemu zmniejszeniu ulega podatek należny fiskusowi.

Dodatkowo, korzystne pod względem finansowym i podatkowym dla przedsiębiorców pozostaje zakładanie takich struktur gospodarczych jak spółki komandytowe. Coraz więcej firm decyduje się też na założenie spółki w krajach o niskich podatkach, skąd generują polskiej spółce – matce koszty. Wszystko to sprawia, że maleje wysokość podatków odprowadzanych przez polskie przedsiębiorstwa. Szacuje się, że dochody rządu z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych spadły w 2013 roku o 25%, czyli około o 2 mld zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x