< Wróć

Ile dni wolnego za chore dziecko?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdemu pracownikowi będącemu rodzicem dziecka, które nie ukończyło 14 roku życia przysługuje prawo do wykorzystania w ciągu roku 2 wolnych dni, za które należy się wynagrodzenie w pełnej wysokości. Są one przeznaczone na cele związane z wychowywaniem dziecka. Oczywiście oprócz tego z tytułu opieki nad dzieckiem pracownik może skorzystać z wolnych dni, za które wypłacany jest zasiłek opiekuńczy.

Opieka nad dzieckiem do lat 8 każdy

Aby za dni wolne przeznaczone na opiekę nad dzieckiem został wypłacony zasiłek opiekuńczy, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przede wszystkim z zasiłku korzystać mogą i matka, i ojciec – wypłacany jest on jednak tej osobie, która złożyła stosowny wniosek w tej sprawie. Kluczowe znaczenie ma w tym momencie wiek dziecka. Jeżeli nie ma ono ukończonych 8 lat, wówczas wspomniany zasiłek przysługuje przez 60 dni w roku. Co więcej, pracownik może pójść na zwolnienie z różnych powodów wiążących się z opieką nad dzieckiem – a zatem może być to choroba dziecka, ale także i nieprzewidziane okoliczności takie jak np. zamknięcie przedszkola czy żłobka. Zasiłek przysługuje też w przypadku porodu lub choroby małżonka pracownika sprawującego nad dzieckiem stałą opiekę (o ile poród bądź choroba uniemożliwiają sprawowanie tejże opieki).

Opieka nad dzieckiem w wieku od 9 do 14 lat i starszym

Co się zaś tyczy pracowników posiadających dzieci między 9 a 14 rokiem życia, to im również zasiłek opiekuńczy należy się przez 60 dni, ale na odmiennych zasadach niż powyżej. Na wypłatę świadczenia mogą liczyć jedynie wtedy, gdy dziecko jest chore – pracownik musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie wystawione przez lekarza na druku ZUS ZLA. W sytuacji, gdy dziecko ukończyło 14 rok życia, termin pobierania zasiłku ulega skróceniu do 14 dni. Warto jeszcze przypomnieć, iż prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracownikowi, kiedy nie ma on członków rodziny, którzy mogliby zająć się dzieckiem – przy czym wyjątek stanowi okoliczność, gdy dziecko ma mniej niż 2 lata. W takim układzie zasiłek należy się pracownikowi bez względu na to czy inny członek rodziny jest w stanie zapewnić dziecku opiekę, czy nie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x