< Wróć

Rośnie polski przemysł

Główny Urząd Statystyczny publikuje raporty dotyczące wyników uzyskiwanych przez przedsiębiorstwa w Polsce. Okazuje się, że w kwietniu bieżącego roku, w stosunku rocznym, produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się o 5,4%.

Niestety, dane dotyczące produkcji przemysłowej nie są tak pozytywne, jeśli chodzi o ujęcie miesięczne. W takim wymiarze czasowym produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmalała o 2,3%.

Największe spadki miesiąc do miesiąca zanotowano w kwietniu w stosunku do marca tego roku w dziedzinie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę – o 11,5%. W ujęciu rocznym spadek ten wyniósł 5,6% w ubiegłym miesiącu. Najlepiej wypadła w statystykach produkcja budowlana, która w ujęciu rocznym wzrosła o 12,2%, a w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł w tej branży 3,2%.

Analitycy ankietowani przez ISBnews szacowali wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu na 3,6-6,3% przy średniej w wysokości 5,06% wzrostu rok do roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w ubiegłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 5,3% w stosunku do kwietnia 2013 roku.

Komentarze

  • brdalik pisze:

    A wyobraźcie sobie co by się działo w momencie, kiedy nagle poprawiono by w znaczący sposób warunki dla biznesu. Jak wszystko by się odmieniło? No cóż, na razie możemy o tym co najwyżej marzyć, a takie spółki działające na schemacie Pawła Kurnika, w UK, płacą dwa razy niższy ZUS, i mają zwolnienia w podatku dochodowym na ponad 200 tysięcy. O mniejszych formalności nie wspominam… Polska to chory kraj bez warunków dla biznesu i nie sądzę, aby sytuacja pod tym względem, mogła się u nas prędko rozwinąć.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.