< Wróć

Więcej zarobimy – płaca minimalna 2015

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Obecnie minimalne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Polsce wynosi 1680 zł brutto, po podwyżce dokonanej od 1 stycznia 2014 roku. Okazuje się, że już w kolejnym roku minimalne wynagrodzenia wzrosną o 51 zł, do poziomu 1731 zł. Informuje o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeśli przewidywania dotyczące wzrostu płacy minimalnej znajdą pokrycie w rzeczywistości, wzrośnie ona w mniejszym stopniu niż przed rokiem, gdy skala podwyżki wynosiła 80 zł. Tak niska podwyżka minimalnej płacy w Polsce wynika przede wszystkim z niskiej, utrzymującej się inflacji. Rząd więc będzie mógł zaproponować wzrost minimalnego wynagrodzenia tylko o nieco ponad 50 zł.

Niewątpliwie organizacje pracowników będą postulowały wyższą podwyżkę od zaproponowanej przez rząd. Jeśli jednak w Komisji Trójstronnej rząd, organizacje pracodawców i związki zawodowe nie dojdą do porozumienia, jak to miało miejsce przed rokiem, to rząd jednostronnie zdecyduje o wysokości najniższej płacy bez uwzględniania głosu związków. Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości najniższej płacy, jaka będzie funkcjonowała w Polsce od kolejnego roku do 15 lipca bieżącego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x