< Wróć

Bezrobocie w trendzie malejącym

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze wyniki dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. Pod koniec kwietnia 2014 roku bezrobocie w Polsce wyniosło 13%, podczas gdy przed miesiącem wynosiło 13,5%. Eksperci mówią, że jest to największy spadek liczby bezrobotnych od czterech lat. Nadal stopa bezrobocia jest dwucyfrowa, ale z miesiąca na miesiąc wyraźnie maleje.

Łącznie w Polsce jest obecnie 2 mln 79 tys. osób pozostających bez pracy. Największy, ponad 20 procentowy poziom bezrobocia utrzymuje się w województwie warmińsko-mazurskim, ale jednocześnie w tym województwie zanotowano w ciągu ostatniego miesiąca największy spadek liczby bezrobotnych – o 1 punkt procentowy. Wysokie bezrobocie panuje również w województwie kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim – wynosi ono ponad 17%. Najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy mają osoby bezrobotne w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia jest nieco wyższa niż 9%. Ponad 10 procentowe bezrobocie notowane jest w województwie mazowieckim i śląskim.

Korzystne dla polskiego rynku pracy jest to, że coraz mniej przedsiębiorców planuje zwolnienia pracowników. GUS podaje, że na koniec kwietnia 255 zakładów pracy deklarowało chęć zwolnienia w najbliższym czasie 30,5 tys. pracowników. Przed rokiem aż 435 zakłady pracy chciały zredukować zatrudnienie o 34 tys. pracowników.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x