< Wróć

Młodzi muszą szybciej szukać pracy

Badania TNS Polska pokazują, że prawdopodobnym powodem rosnącego bezrobocia wśród osób młodych, absolwentów wyższych uczelni lub szkół średnich, jest to, że polska młodzież zbyt późno zaczyna pracować. Studenci często odkładają plany rozpoczęcia kariery zawodowej na okres po zdaniu egzaminów końcowych i po uzyskaniu dyplomu. Wówczas może być jednak za późno na gromadzenie doświadczeń.

Jeśli studia nie są zbyt absorbujące i nie wymagają codziennej obecności studenta na uczelni, powinien absolutnie rozpocząć pracę zawodową. Chociażby zatrudnienie w ramach pracy dorywczej pozwala na pierwsze doświadczenia, które są bardzo cenne dla potencjalnych, przyszłych pracodawców. Jeśli młody człowiek nigdzie nie pracował, choćby przez kilka tygodni, w czasie studiów, może to oznaczać w opinii pracodawców, że nie zależy mu na pracy i nie chciał budować swojej wartości na rynku pracy w czasie studiów.

Europejska młodzież znacznie szybciej rozpoczyna pracę zawodową, niż polska. Średnio dwa lata później Polacy zaczynają swoją przygodę z pracą. Młode osoby są przez to niesamodzielne i nie potrafią pracować w zespole projektowym. Mają wygórowane oczekiwania odnośnie swojej pracy i tempa rozwoju kariery zawodowej, ale są one oderwane od rzeczywistości.

Komentarze

  • brdalik pisze:

    To jest jeden z problemów tego kraju – ludzie zamiast jak najszybciej budować doświadczenie tracą czas na studia. Moja firma działa w Uk, optymalizacja Pawła Kurnika, która daje mi te 15 tysięcy rocznych oszczędności. Gdybym pozostał z biznesem na normalnych zasadach w Polsce, to pewnie bym już nie miał działalności, a tak… Ludzie kombinujcie, aby tylko na legalnych zasadach.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.