< Wróć

3,4 proc. wzrostu gospodarczego

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w I kwartale 2014 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 3,4 procent PKB. Jest to jeden z najlepszych wyników w całej Europie. Dawno nie mieliśmy w naszym kraju tak stabilnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, który pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Jest lepiej, niż się spodziewano. Eksperci szacowali, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wynosiło najwyżej 3 procent PKB. Rzeczywistość okazała się znacznie korzystniejsza. PKB zdecydowanie przyspiesza i to nie tylko za sprawą eksportu, ale i innych, silnych motorów wzrostu.

Z kwartału na kwartał rośnie popyt krajowy, co pozytywnie wpływa na całą gospodarkę. Popyt jest wsparty niską inflacją i większym spokojem konsumentów o ich przyszły los ekonomiczny. Dodatkowo, w Polsce powstają nowe miejsca pracy, za sprawą ważnego silnika gospodarczego – inwestycji. W I kwartale wzrost inwestycji w Polsce wyniósł 10,7%, a w firmach średnich i dużych – ponad 15%.

Przeciętny obywatel Polski na co dzień nie zauważa tak korzystnych zmian w rodzimej gospodarce. Prawdziwym sygnałem poprawy będzie spadek bezrobocia. Stopa bezrobocia z miesiąca na miesiąc maleje, dzięki czemu można spodziewać się, że wkrótce każdy z nas będzie musiał przyznać, że w Polsce dzieje się znacznie lepiej niż dotychczas.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.