< Wróć

Urlop macierzyński osoby współpracującej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osoby z nimi współpracujące, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu rentowemu oraz emerytalnemu. Ponadto mogą zostać też objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, jednakże w tej sprawie należy złożyć stosowny wniosek do ZUS. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego uzależnione jest prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński nie tylko dla pracowników

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami urlop macierzyński przysługuje jedynie pracownikom – czyli osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jest to jedne z najistotniejszych uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Nie oznacza to jednak, iż tylko i wyłącznie pracownicy mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jest to również przywilej przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących. W tym miejscu warto przypomnieć, kto uważany jest za osobę współpracującą: małżonek, dzieci (własne, przysposobione, dzieci drugiego małżonka), rodzice, macocha, ojczym i osoby przysposabiające. Co więcej, osoba współpracująca musi pozostawać z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz współpracować przy prowadzeniu firmy. Aby ZUS wspomniane świadczenie wypłacał, muszą zostać spełnione także i inne warunki.

Jakie warunki musi spełniać osoba współpracująca?

Absolutną podstawą jest poddanie się dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Podatnik, zgłaszając osobę współpracującą do ubezpieczeń rentowego i emerytalnego, powinien zgłosić ją i do ubezpieczenia chorobowego (o ile wyrazi ona na to zgodę). W przypadku zasiłku macierzyńskiego nie obowiązuje – tak jak ma to miejsce przy zasiłku chorobowym – okres wyczekiwania. Okres wypłacania zasiłku macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi od 20 do 37 tygodni – tyle trwa urlop macierzyński w podstawowym wymiarze. Ponadto świadczenie przysługuje również za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego – jest to 6 lub 8 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Generalnie łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego nie może być większy aniżeli określony kodeksem pracy wymiar urlopu macierzyńskiego. Co się zaś tyczy wysokości świadczenia, to wynosi  ona 100 proc. przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

3payable


0
Would love your thoughts, please comment.x