< Wróć

Drukarka laserowa czy atramentowa do firmy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na wyposażenie biura składa się bardzo wiele elementów. Wśród nich znajdują się m. in. drukarki – żadna nowoczesna firma nie jest w stanie obejść się bez tych urządzeń. Oczywiście, potrzeby w tym zakresie są różne, dlatego też i rynkowa oferta jest bardzo urozmaicona. Wybór odpowiedniej drukarki na potrzeby firmy nie jest wcale prostą sprawą. Często pojawia się tu dylemat – lepszy będzie model atramentowy czy laserowy?

Drukarki laserowe

Minęły już czasy, kiedy każdy marzył o tym, by mieć w swojej firmie drukarkę laserową. Obecnie jest to powszechnie dostępny sprzęt – i to za całkiem rozsądne pieniądze. Zdają one doskonale egzamin wszędzie tam, gdzie codziennie w rachubę wchodzą pokaźne ilości wydruków – ze szczególnym wskazaniem na teksty, wykresy i diagramy. Ogromnym atutem modeli laserowych jest bowiem szybkość drukowania. Dla firmy, w której „produkowanych” jest mnóstwo czarno-białych dokumentów, taka drukarka jest idealnym wyborem. Powstaje zatem pytanie – a co z kolorami? Drukarki laserowe umożliwiają też drukowanie w kolorze, niemniej jednak – oprócz zalet takich jak prędkość i trwałość wydruku – mają one swoje mankamenty. Raz, że samo urządzenie jest drogie, to i za kolorowe tonery trzeba sporo zapłacić, co podnosi koszty eksploatacyjne.

Drukarki atramentowe

W sytuacji, kiedy na pierwszy plan wysuwa się jakość drukowanych w kolorze ilustracji, grafik oraz fotografii, lepszym rozwiązaniem wydaje się drukarka atramentowa, np. termosublimacyjna. Aktualnie druk uzyskiwany za pomocą wysokiej klasy modeli atramentowych wcale nie odbiega jakością od wydruków z drukarek laserowych – podobnie jak i jego opłacalność. Wielu producentów wprowadza do sprzedaży modele z tzw. linii biznesowej, których parametry wcale nie są gorsze od modeli laserowych. Warto zatem zwrócić na nie uwagę. Generalnie rzecz biorąc, w małych firmach, gdzie potrzeby w zakresie drukowania są niewielkie, drukarka atramentowa będzie całkiem niezłym pomysłem.

O czym pamiętać, wybierając drukarkę?

Bez względu na to czy wybór padnie na model laserowy, czy też atramentowy powinien on – tak samo jak i pozostałe urządzenia firmowe, np. kasa fiskalna – spełniać pewne wymogi. Nie istnieją tu co prawda odgórne wytyczne, aczkolwiek jest kilka ważnych kwestii, które należy uwzględnić przy zakupie urządzenia. Są to m. in. potrzeby pracowników, wielkość sprzętu, pojemność podajnika, opcja w postaci druku dwustronnego (duplex), koszt zakupu i eksploatacji czy rozdzielczość druku. Koniecznie też trzeba dowiedzieć się o cenę oryginalnych tuszów i tonerów, a także o dostępność tańszych zamienników. Warto przy tej okazji pamiętać o tym, iż wiele drukarek atramentowych jest wyposażonych w odrębne dla każdego koloru kartridże – w razie czego można wymienić konkretny kartridż, a nie cały tusz. Dodatkowo trzeba mieć na względzie wygodę pracy – wskazane jest zatem, by wybrany model drukarki posiadał kartę WiFi/LAN.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1consign


0
Would love your thoughts, please comment.x