< Wróć

PIP i Prokuratura łączą siły dla pracowników

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Państwowa Inspekcja Pracy dba o ochronę praw pracowniczych, wynikających z Kodeksu Pracy. Nie dysponuje jednak realnymi narzędziami, pozwalającymi na szybsze wykrywanie i karanie nieuczciwych praktyk pracodawców. Ma się to wkrótce zmienić, za sprawą zawiązanego porozumienia pomiędzy PIP a Prokuraturą Generalną.

Podstawowym celem zawartego porozumienia ma być przede wszystkim lepsza, pełniejsza ochrona praw wszystkich pracowników. Porozumienie pomiędzy PIP a Prokuraturą ma skutkować efektywnym zwalczaniem i zapobieganiem przestępczości przeciwko prawom pracowników.

Współpraca inspekcji pracy i prokuratury nie jest nowością. Wielokrotnie już razem oba organy łączyły siły w walce przeciwko nieuczciwym pracodawcom. Niemniej, prokuratura pomimo zgłoszeń ze strony PIP często umarza postępowania przeciwko podejrzanym pracodawcom, z uwagi na brak wystarczających dowodów. Przed wydaniem decyzji o umorzeniu sprawy prokuratura ma teraz za każdym razem porozumiewać się w tej kwestii z inspektorami pracy. To czas na to, aby PIP przedstawiła prokuratorowi kolejne dowody w sprawie.

Formalne porozumienie pomiędzy prokuraturą a PIP ma uporządkować zasady współpracy obu instytucji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x