< Wróć

PIP i Prokuratura łączą siły dla pracowników

Państwowa Inspekcja Pracy dba o ochronę praw pracowniczych, wynikających z Kodeksu Pracy. Nie dysponuje jednak realnymi narzędziami, pozwalającymi na szybsze wykrywanie i karanie nieuczciwych praktyk pracodawców. Ma się to wkrótce zmienić, za sprawą zawiązanego porozumienia pomiędzy PIP a Prokuraturą Generalną.

Podstawowym celem zawartego porozumienia ma być przede wszystkim lepsza, pełniejsza ochrona praw wszystkich pracowników. Porozumienie pomiędzy PIP a Prokuraturą ma skutkować efektywnym zwalczaniem i zapobieganiem przestępczości przeciwko prawom pracowników.

Współpraca inspekcji pracy i prokuratury nie jest nowością. Wielokrotnie już razem oba organy łączyły siły w walce przeciwko nieuczciwym pracodawcom. Niemniej, prokuratura pomimo zgłoszeń ze strony PIP często umarza postępowania przeciwko podejrzanym pracodawcom, z uwagi na brak wystarczających dowodów. Przed wydaniem decyzji o umorzeniu sprawy prokuratura ma teraz za każdym razem porozumiewać się w tej kwestii z inspektorami pracy. To czas na to, aby PIP przedstawiła prokuratorowi kolejne dowody w sprawie.

Formalne porozumienie pomiędzy prokuraturą a PIP ma uporządkować zasady współpracy obu instytucji.

Komentarze

 • brdalik pisze:

  A kto łączy siły dla pracodawców? Zabrałem działalność z Polski m.in. dlatego, że tutaj przedsiębiorca traktowany jest jak złodziej. Teraz mam działalność w UK. Na schemacie Pawła Kurnika oszczędzam w ciągu roku kilkanaście tysięcy. Minimum formalności, bardzo wysokie zwolnienia podatkowe, niski ZUS. No i u nich US to jedna sala, a nie twierdza, jak w Polsce!

  • CRM pisze:

   @brdalik
   Już pomińmy ten US. Jak jest się w anglii to nie ma potrzeby jechać dalej na zachód. Minimalne obciążenie podatkami, wysoka kwota wolna od podatku. Ja wierzę, że jeszcze u nas się poprawi wkrótce, ale w chwili obecnej jest niewyobrażalna przepaść.

 • […] że podczas kontroli z PIP pracownik przyzna, że pracuje pierwszy dzień i dlatego nie zdążył jeszcze podpisać formalnej […]

 • […] wyniki kontroli PIP w polskich firmach wskazują, że w 2014 roku skala nadużyć w dziedzinie zastępowania etatów […]

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.